Partnerzy serwisu:

Limit osób w transporcie publicznym zniesiony - 100% pojemności od 26 czerwca

Jakub Madrjas 10.06.2021

Limit osób w transporcie publicznym zniesiony - 100% pojemności od 26 czerwca
fot. WU
Świetna wiadomość dla transportu publicznego - limit osób w pojedzie zostanie podniesiony do 100 procent maksymalnej liczby miejsc siedzących i stojących w pojeździe. Zmiany wejdą jednak w życie dopiero 26 czerwca.
Kancelaria Premiera podała pakiet nowych zmian dotyczących obostrzeń pandemicznych. Wejdą one w życie w dwóch etapach. Od 13 czerwca nastąpi otwarcie stref gastronomicznych m.in. w kinach, teatrach, na koncertach oraz w świątyniach. Dozwolona będzie sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.  Co ważne, wszystkie limity zapełnienia nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Transport od 26 czerwca

Więcej zmian wejdzie w życie za trochę ponad dwa tygodnie. Wówczas właśnie limit osób w pojedzie zostanie podniesiony do 100 procent maksymalnej liczby miejsc siedzących i stojących. Obecnie wynosi on 75% ogólnej pojemności lub 100% miejsc siedzących. Pasażerowie będą musieli mieć maseczki zakrywające usta i nos - i jest to zastrzeżenie, które nie zostało zapisane w pozostałych wymienionych miejscach publicznych.

Co jeszcze się zmieni? Od 26 czerwca przechodzimy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia. Do tego siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw będą miały nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m². Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia. Dyskoteki – maksymalnie 150 osób. Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób. Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia. Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia. Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi (limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia).Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia. Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Zasady do końca wakacji

Rząd podkreśla, że zasady będą obowiązywać do końca wakacji, z możliwością modyfikacji. - Liczba zakażeń maleje, a osób zaszczepionych rośnie. To pozwala na kolejne luzowanie obostrzeń. Jednak stale podkreślamy, że pandemia jeszcze się nie skończyła, a koronawirus wciąż jest niebezpieczny. Dlatego wprowadzane zasady mogą być modyfikowane. Zachowajmy czujność i bądźmy odpowiedzialni. Zakrywajmy nos i usta w zamkniętych pomieszczeniach, trzymajmy dystans oraz dezynfekujmy ręce - apeluje rząd.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport