Partnerzy serwisu:

Lewica obiecuje pierwszeństwo pieszych zbliżających się do przejścia

Jakub Dybalski 04.10.2019

Lewica obiecuje pierwszeństwo pieszych zbliżających się do przejścia
fot.
Wybory parlamentarne w przyszłą niedzielę, więc komitety prześcigają się w obietnicach. W piątek w Warszawie Lewica przedstawiła "Pakt dla pieszych". - Jesteśmy jedyną siłą polityczną, która ma postulat pierwszeństwa pieszych zbliżających się do przejścia - mówiła Anna Maria Żukowska, rzeczniczka SLD.
- Co piąty pieszy, który ginie w Europie w wypadkach drogowych, ginie w Polsce. W przeliczeniu na milion mieszkańców, w Holandii giną co roku trzy osoby. W Szwecji – cztery, w Czechach – 16. W Polsce – 32, w tym połowa na przejściach dla pieszych - mówiła inna kandydatka Lewicy Magda Bjelat, cytowana przez "Gazetę Stołeczną". I choć posługiwała się danymi sprzed 9 lat (W zeszłym roku ten wskaźnik w Polsce wynosił ok. 20,9 ofiary na mln mieszkańców), a połowa pieszych zginęła generalnie w miejscach ruchu pieszych (a więc też na skrzyżowaniach, chodnikach, przystankach, liczba ofiar na samej zebrze to ok. 1/3), to słusznie wskazała na zjawisko. W Polsce te statystyki są kilkakrotnie wyższe niż w wielu krajach UE, a w statystykach dot. bezpieczeństwa pieszych jesteśmy w ogonie Europy.

Lewica proponuje "Pakt dla Pieszych" czyli osiem postulatów - zmian prawnych i norm infrastrukturalnych, które mają poprawić ich bezpieczeństwo. Poza wspomnianym pierwszeństwem pieszego zbliżającego się do przejścia, są to przede wszystkim postulaty odpowiedniego ich budowania (wyniesione przejścia, naziemne, z azylami, odpowiednio oznaczone), ale też postulat wydłużenia palenia się zielonego światła dla pieszych, czy ostrzeżeń przy zbliżaniu się do jezdni.

Choć wszystkie postulaty przedstawiono hasłowo i nie do końca wiadomo czy Lewica np. chciałaby wprowadzić ustawowy obowiązek wynoszenia skrzyżowań wszędzie, to jest to istotnie pierwsze ugrupowanie, które kwestie bezpieczeństwa pieszych wzięło na sztandary.

Pierwszeństwo pieszych wchodzących na przejście, zbliżających się do niego lub stojących przed nim, to uregulowania obecne w dużej części krajów Zachodniej Europy. W każdym statystyki wypadków z udziałem pieszych są niższe niż w Polsce, zwykle o wiele niższe.

Nad Wisłą wszelkie próby zmiany tego stanu rzeczy są torpedowane przez posłów ze wszystkich stron sceny politycznej. W poprzedniej kadencji propozycję posłanki PO Beaty Bublewicz storpedowali senatorowie z jej własnej partii. W obecnej kadencji politycy i urzędnicy PiS wsuwają do szuflady wszelkie tego typu propozycje kierowane przez środowiska miejskie, czy Rzecznika Praw Obywatelskich.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Odzyskiwanie przestrzeni
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony