Partnerzy serwisu:

Łask: PKP SA chcą wynająć dworzec. „Obiekt wymaga remontu”

Kasper Fiszer 21.02.2021

Łask: PKP SA chcą wynająć dworzec. „Obiekt wymaga remontu”
Dworzec w Łaskufot. Kasper Fiszer
Zarządca dworca kolejowego w Łasku szuka dla niego nowej roli. Obiekt został zamknięty dwadzieścia lat temu, a szansą na jego ponowne otwarcie byłoby znalezienie najemcy. To jednak może okazać się trudne, bo stacja kolejowa jest znacznie oddalona od centrum miasta.
PKP SA przedstawiły na łamach swojej strony internetowej ofertę wynajmu całego dworca kolejowego Łask. Znajdujący się na granicy Łasku i Wiewiórczyna obiekt od lat nie jest dostępny dla podróżnych, a jego wygląd raczej nie jest dobrą wizytówką kolei w regionie łódzkim. Znalezienie najemcy może być trudne, zwłaszcza że – jak przyznaje spółka – dotychczas nie było zainteresowania ze strony przedsiębiorców.

Stan techniczny budynku jest dostateczny

– To właśnie brak najemców, likwidacja kas biletowych i wyprowadzenie się dyżurnego ruchu sprawiły, że budynek przestał pełnić swoją funkcję. Obiekt jest nieczynny od około 20 lat – mówi Aleksandra Grzelak, główny specjalista w Wydziale Komunikacji Polskich Kolei Państwowych. Zwraca przy tym uwagę na znaczne oddalenie łaskiej stacji od centrum miasta. Czas dojścia pieszego do obszaru śródmiejskiego to około pół godziny.

Parterowy, niepodpiwniczony budynek dworcowy z 1903 r. został zbudowany z cegły. – Drewniany, dwuspadowy dach pokryty jest dachówką – opisuje przedstawicielka PKP SA. Stan techniczny obiektu jego właściciel ocenia jako dostateczny. – Wymaga on jednak remontu – zastrzegła nasza rozmówczyni. Według przedstawionych przez nią danych konieczna jest m.in. wymiana konstrukcji dachowej, okien i drzwi.

W 2018 r. budynek został odmalowany

Pomimo niewykorzystywania budynku w ostatnich latach Polskie Koleje Państwowe przeprowadziły pewne stosunkowo drobne prace. – W 2018 r. nasi pracownicy odnowili elewację dworca, a w 2019 r. zabezpieczyli go przed dostępem osób trzecich – relacjonuje Aleksandra Grzelak. Ściany budynku zostały rzeczywiście odmalowane, przy czym pokrycie cegieł czerwoną farbą może budzić wątpliwości estetyczne.

Stacja kolejowa Łask jest jednym z dwóch – obok przystanku Kolumna – punktów obsługi podróżnych w tym 17-tysięcznym mieście. Jest położona przy linii kolejowej nr 14 biegnącej z Łodzi przez Zduńską Wolę, Sieradz, Ostrów Wielkopolski, Leszno i Głogów do granicy państwa w Zasiekach. Zatrzymują się tu pociągi ŁKA z Łodzi do Sieradza i Ostrowa Wielkopolskiego, Polregio z Łodzi do Poznania i PKP Intercity z Wrocławia do Warszawy.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony