Partnerzy serwisu:

Lajkoniki na kolejnej nowohuckiej linii

Redakcja 26.03.2021

Lajkoniki na kolejnej nowohuckiej linii
fot. MPK Kraków
Dzięki kolejnym dostawom nowych tramwajów od najbliższej soboty, 27 marca nowoczesne, niskopodłogowe Lajkoniki zaczną kursować na kolejnej trasie do Nowej Huty. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami będzie to linia nr 9, łącząca Mistrzejowice z Nowym Bieżanowem P+R.
Na trasie pojawią się trzy Lajkoniki, co oznacza, że niemal połowa kursów będzie tam obsługiwana nowymi, niskopodłogowymi tramwajami. Liczba posiadanych obecnie przez MPK SA Lajkoników umożliwi wysyłanie tych nowych wagonów na linię nr 9 tylko w weekendy, ale wraz z przyszłymi kolejnymi dostawami, najprawdopodobniej już w najbliższych tygodniach, zaczną one kursować na tej trasie także w dni powszednie.

Przypomnijmy, że pierwsze Lajkoniki na nowohuckich torowiskach pojawiały się niemal rok temu – w czerwcu 2020 roku. Wyjechały wtedy na linię nr 52 (Czerwone Maki P+R – Os. Piastów). Obecnie te najnowsze w Krakowie wagony przewożą mieszkańców nowohuckich Mistrzejowic na trasie linii nr 14 (Mistrzejowice – Bronowice). Każdego dnia na tej trasie w dzień powszedni kursują już cztery Lajkoniki. Docelowo z Mistrzejowic do Bronowic będą kursować wyłącznie nowoczesne Lajkoniki i wagony NGT6 Bombardiera. Warto pamiętać, że najdłuższe w Polsce niskopodłogowe tramwaje, czyli Krakowiaki, już od kilku lat obsługują w całości linię nr 4 (Wzgórza Krzesławickie – Bronowice Małe) i większość kursów na linii nr 52 (Czerwone Maki P+R – Os. Piastów).

Wraz z kolejnymi dostawami Lajkoników wagony z niską podłogą będą jeszcze w tym roku coraz częściej pojawiać się na nowych trasach. Niezależnie od tego na jaką linię zostaną skierowane wagony Stadlera pozwolą na wycofywanie z ruchu kolejnych pociągów E1 i c3 lub 105Na. Już teraz w weekendy wagony niskopodłogowe kursują na 14 z 19 krakowskich linii tramwajowych.

Lajkoniki to nowoczesne tramwaje wyposażone w klimatyzację, monitoring, oświetlenie ledowe wnętrza oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej złożony z głosowego zapowiadania przystanków i tablic wyświetlających trasę przejazdu. W każdym z tramwajów jest zamontowana specjalna platforma, która ułatwia wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach. Z myślą o użytkownikach smartfonów w pojeździe do dyspozycji są porty USB umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych oraz gniazdka elektryczne.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony