Partnerzy serwisu:

Kujawsko-pomorskie: Autobusy zamiast zawieszonych pociągów pojadą od 3 stycznia

Jakub Madrjas 29.12.2020

Kujawsko-pomorskie: Autobusy zamiast zawieszonych pociągów pojadą od 3 stycznia
fot. PKS Bydgoszcz
Kujawsko-pomorski Urząd Marszałkowski wybrał firmę PKS Bydgoszcz do obsługi zastępczej komunikacji autobusowej zamiast zawieszonych połączeń kolejowych. Kursy ruszą dopiero od 3 stycznia.
Cięcia połączeń w województwie kujawsko-pomorskim były najgłośniej komentowanym aspektem zmiany rozkładu jazdy na kolei w połowie grudnia. Zamieszanie spotęgował fakt, że pasażerowie do ostatniej chwili nie wiedzieli, które pociągi zostaną uruchomione, a które nie. Nie zorganizowano też komunikacji zastępczej.

Przed tygodniem urząd marszałkowski zapowiedział, że powstanie zespół analizujący koszty publicznego transportu pasażerskiego. Do tego zapowiedziano uruchomienie zastępczej komunikacji autobusowej, przywrócenie niektórych połączeń oraz konsultacje społeczne z mieszkańcami w sprawie nowego rozkładu jazdy. - Nikt nie zostanie pozbawiony możliwości dojazdu do pracy, do lekarza, czy szkoły. Rozpoczęliśmy uzgodnienia z lokalnymi samorządami, mamy też za sobą pierwsze spotkanie konsultacyjne z udziałem mieszkańców – zapowiedział wówczas marszałek Piotr Całbecki.

Są już pierwsze efekty tych prac. Urząd Marszałkowski spośród ofert czterech firm wybrał PKS Bydgoszcz do obsługi zastępczej komunikacji autobusowej na zawieszonych liniach kolejowych. - Proces wyboru musiał niestety potrwać, bo także w tego rodzaju nadzwyczajnych sytuacjach niezbędne jest wypełnienie określonych procedur administracyjnych - podkreśla urząd. Komunikacja zostanie uruchomiona, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią marszałka Całbeckiego, 3 stycznia. Autobusy w zastępstwie pociągów będą jeździć na trasach:
  • Wierzchucin-Lipowa-Tleń (2 pary)
  • Włocławek-Kaliska-Kutno (4 pary)
  • Bydgoszcz-Unisław-Chełmża (7 par - 4 w pełnej relacji i 3 w relacji Bydgoszcz-Unisław).
Jak komunikuje urząd, rozkłady jazdy pojawią się wkrótce na stronie internetowej przewoźnika. Drugi z powołanych przez gospodarza województwa zespołów pracuje nad przywróceniem połączeń Laskowice-Czersk i Chełmża-Bydgoszcz. Nastąpi to 18 stycznia jeśli, zgodnie z zapowiedziami rządowymi, zostaną w tym czasie zniesione niektóre obostrzenia przeciwepidemiczne i młodzież wróci do szkół. - Rozkłady jazdy są konsultowane z lokalnymi środowiskami. Za nami pierwsze ze spotkań konsultacyjnych, które jeszcze przed świętami odbyło się w Unisławiu w powiecie chełmińskim - podaje samorząd. Według nieoficjalnych informacji portalu transport-publiczny.pl. od 18 stycznia mają kursować 3 pary pociągów Laskowice Pomorskie - Czersk. 

Urząd informuje, że w grudniu na tory w Kujawsko-Pomorskiem wyjeżdżają codziennie 254 pociągi, w dwóch pierwszych tygodniach stycznia będą to 182 składy, a po 18 stycznia, kiedy planowane jest odwieszenie linii do Czerska i do Chełmży, 198.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony