Partnerzy serwisu:

Kraków z warszawską „parówką” – tramwajem 13N

Witold Urbanowicz 17.04.2022

Kraków z warszawską „parówką” – tramwajem 13N
Wagon nr 400 jeszcze w stanie jeżdżącym w Warszawiefot. Leszek Peczyński
Kraków powiększa swoją flotę zabytkowych pojazdów komunikacji miejskiej. W zeszłym roku MPK kupiło tramwaj 13N, zwany parówką, który nierozłącznie kojarzy się z Warszawą. – Dziś trudno przesądzić o jego przeznaczeniu – mówi Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK Kraków.
Tramwaje 13N stanowiły niegdyś trzon stołecznej komunikacji szynowej. Ostatnie pojazdy, po ponad 50 latach eksploatacji, zakończyły służbę liniową na przełomie 2012 i 2013 r.

W zeszłym roku MPK Kraków nabyło wagon nr 400, eksploatowany od 1967 r. do 2017 r. – Wagon został kupiony od osoby prywatnej. Po Krakowie nie jeździły też inne wagony będące w posiadaniu MPK w Krakowie: LH-1076 (z Wrocławia), KSW-126 (z Grazu), K-437 (z Warszawy), Ring-272 (z Gdańska). Warszawski wagon 13N może być dobrym uzupełnieniem posiadanej kolekcji. Wagon jest jednym z ogniw polskiej historii pojazdów szynowych komunikacji miejskiej będąc połączeniem znanych nam tramwajów typu 102N i 105N – informuje Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK Kraków.

Jak ocenia MPK, wagon jest kompletny, ale wymaga kompleksowego remontu. Na razie nie podjęto decyzji, czy i kiedy zostanie odnowiony – choć pojawiały się też głosy, że może posłużyć jako dawca części do wagonów 102N/102Na. – Nie można wykluczyć żadnej z opcji, bowiem dziś trudno przesądzić o jego przeznaczeniu. Mamy nadzieję, że wzorem innych pojazdów, jakie znalazły się w naszych rękach i ten wagon będzie stanowił w przyszłości jeden z czynnych pojazdów, którymi kiedyś będzie można odbyć podróż w przeszłość – wskazuje rzecznik.

Kolekcja krakowskiego MPK składa się obecnie z ponad 70 pojazdów. Z tego 30 stanowią czynne tramwaje, które można spotkać m.in. na Krakowskiej Linii Muzealnej. – Kilka starych wagonów, w tym takich, które wyprodukowano ponad 100 lat temu, nadal oczekuje renowacji – mówi Gancarczyk.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony