Partnerzy serwisu:

Kraków: Wykopaliska na Krakowskiej. Tramwaje wrócą później

Redakcja 22.07.2019

Kraków: Wykopaliska na Krakowskiej. Tramwaje wrócą później
fot Razem w ruchu
Trwająca od kilku miesięcy przebudowa ul. Krakowskiej prowadzona jest pod stałym nadzorem archeologicznym. W trakcie robót odkryto trzy obiekty, które decyzją Wojewódzkiej Konserwator Zabytków zostały zakwalifikowane do dalszych badań. Wejście w teren archeologów wpłynie na inwestycję, roboty związane z przebudową zostają wstrzymane w tych miejscach na kilka tygodni.
Znaleziska znajdują się w trzech różnych lokalizacjach. Natrafiono na nie podczas prac kanalizacyjnych, gdyż samo torowisko i jezdnia są budowane na głębokości, która już wielokrotnie była wcześniej przekopana. Na ulicy Krakowskiej znaleziono elementy bramy miejskiej. Zespół archeologów będzie teraz starał się odkryć i zinwentaryzować pozostałości tego obiektu. Nieco dalej, na skrzyżowaniu ulic Dietla i Starowiślnej odkopano przyczółek mostu. Tutaj trzeba będzie ręcznie odsłonić jego pozostałości, by specjaliści mogli dokładnie zinwentaryzować jego położenie i rozmiar.

Największy wpływ na dalsze prowadzenia robót będą miały odkryte piwnice kamienic, które ciągną się wzdłuż ul. Dietla, między ul. Stradomską, a ul. św. Agnieszki. Niestety, znajdują się w miejscu, w którym zaplanowano budowę kanalizacji. By je zachować, niezbędne będzie wprowadzenie zmian w projekcie, co spowoduje wydłużenie prac na ul. Dietla. Już dziś miasto zakłada, że tramwaje nie będą mogły wrócić na tę ulicę wcześniej niż dopiero w październiku.

ZDMK i wykonawca przebudowy ściśle współpracują ze służbami konserwatorskimi. Jak zapewnia Ratusz, są poszukiwane rozwiązania, które zminimalizują wpływ badań archeologicznych na harmonogram prac, a jednocześnie pozwolą prowadzić prace archeologom.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony