Partnerzy serwisu:

Kraków też ma antysmogowy chodnik. Przy ul. Pawiej

jd/inf. pras. 16.10.2019

Kraków też ma antysmogowy chodnik. Przy ul. Pawiej
fot. UM Kraków/Razem w Ruchu
Od września w Krakowie obowiązuje całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Walka ze smogiem trwa w najlepsze. Kolejnym orężem w walce o zdrowie stały się ekologiczne chodniki. Niedaleko dworca kolejowego powstaje chodnik zjadający smog, na wzór tego zamontowanego w Warszawie.
Na 150-metrowym odcinku ul. Pawiej firma Skanska układa chodnik, który będzie czyścił powietrze ze spalin. Sekretem jest antysmogowe podłoże składające się ze specjalnej mieszanki betonu. Opadające na chodnik szkodliwe dla człowieka związki pochodzące ze spalin samochodowych, przy udziale promieni słonecznych, rozkładane są do postaci nieszkodliwej dla środowiska, podobnej do stosowanych przy nawożeniu roślin. A deszcz spłukuje je do ziemi.

To pierwszy w tym mieście antysmogowy chodnik. Kilka miesięcy wcześniej podobnych materiałów użyto do stworzenia trotuaru w pobliżu warszawskiego Ronda Daszyńskiego i wieżowca Warsaw Spire. Później kolejny powstał na ulicach Czecha i Sejmikowej.

Na pomysł, aby w Krakowie pilotażowo powstał antysmogowy chodnik wpadli radni miejscy. Szwedzka firma stawiająca na ekologię podjęła się zadania budowy zielonego chodnika. Jego koszty są o ok. 20 proc. wyższe od zwykłych betonowych nawierzchni, ale warto zwrócić uwagę na redukcję szkodliwych tlenków azotu. Pomiary dowiodły, że teren, na którym zainstalowano zielony beton, wykazuje o 30 proc. mniejsze stężenie dwutlenku azotu, w stosunku do zwykłej nawierzchni chodnika.

Zielony chodnik o powierzchni 1,9 tys. m2 powstaje na odcinku między Dworcem Głównym, a estakadą nad al. 29 Listopada. Zostanie oddany pieszym pod koniec listopada.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Odzyskiwanie przestrzeni
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony