Partnerzy serwisu:

Kraków: Radni zdecydują o stawkach za bilety komunikacji miejskiej

Redakcja 17.11.2020

Kraków: Radni zdecydują o stawkach za bilety komunikacji miejskiej
fot. UM Kraków
Podczas środowej sesji Rady Miasta Krakowa odbędzie się drugie czytanie uchwały w sprawie ustalenia nowych cen biletów komunikacji miejskiej. Jak podkreśla magistrat – radni zdecydują, czy zostanie zapewnione wystarczające finansowanie transportu zbiorowego, by mógł funkcjonować tak jak do tej pory, czy może konieczne będzie ograniczenie liczby kursów tramwajów i autobusów.
W związku z sytuacją wywołaną pandemią koronawirusa i mniejszymi wpływami z biletów, Kraków został zmuszony do zracjonalizowania stawek za bilety komunikacji miejskiej i dostosowania ich do potrzeb przewozowych. Aby transport publiczny w Krakowie wciąż funkcjonował na wysokim poziomie, wzorem innych miast, konieczne są korekty cen wszystkich rodzajów biletów.

Zarząd Transportu Publicznego przedstawił radnym propozycje, które gwarantują utrzymanie wysokiej jakości transportu zbiorowego w Krakowie. W projekcie uchwały miejska jednostka proponuje, by za bilet 20-minutowy płacić 4 zł, 60-minutowy – 6,60 zł, a 90-minutowy – 8 zł.

Zmiany dotyczyłyby również biletów okresowych. Zlikwidowane zostałyby bilety na jedną i dwie linie. Normalny bilet miesięczny na wszystkie linie bez Karty Krakowskiej kosztowałby 148 zł. Z Kartą – 96 zł. Dotychczasowa cena – 69 zł - była zdecydowanie najniższą wśród wszystkich dużych polskich miast. Jednak pandemia koronawirusa sprawiła, że miasta nie stać na utrzymanie stawki w niezmienionej formie.

Proponowana przez Zarząd Transportu Publicznego cena (96 zł) utrzymuje się na poziomie zbliżonym do stawek w Warszawie (98 zł), Łodzi (96 zł), Wrocławiu (90 zł) – w tych miastach również rozważane są podwyżki. Stawka w Gdańsku wynosi 99 zł i jest znacznie niższa niż w Poznaniu (po podwyżce ceny wynoszą 149 zł)*.

W propozycji ZTP uwzględniony został pomysł części radnych, by do taryfy wprowadzić bilet półroczny na wszystkie linie. Za taki bilet pasażerowie musieliby zapłacić 480 zł (w przeliczeniu na miesiąc koszt biletu wyniósłby 80 zł).

*dane w przeliczeniu – stan na lipiec 2020 r.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Polityka taryfowa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony