Partnerzy serwisu:

Kraków: Radni zdecydowali o podwyżkach cen biletów. Innych niż proponował ZTP

Redakcja 19.11.2020

Kraków: Radni zdecydowali o podwyżkach cen biletów. Innych niż proponował ZTP
fot. MPK Kraków
Miejscy radni przegłosowali zmiany w taryfie cen biletów za korzystanie z transportu publicznego, jednak kształt zaproponowanych przez Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie zmian nie spotkał się z przychylnością radnych. Zmiany wejdą w życie od lutego 2021 r.
Zgodnie z przegłosowanymi zmianami, w taryfie biletowej za 20 minut podróży tramwajem lub autobusem zapłacimy 4 zł (obecnie 3,40 zł), za 60 minut – 6 zł (obecnie 4,60 zł), z kolei za 90 minut cena biletu wyniesie 8 zł (obecnie 6 zł). Utrzymany zostanie miesięczny bilet na jedną linię w cenie 54 zł dla mieszkańców (obecnie 45 zł), a 80 zł dla osób bez Karty Krakowskiej (obecnie 69 zł). Z kolei bilet miesięczny z Kartą Krakowską na wszystkie linie będzie kosztował 80 zł (obecnie 69 zł). Dla osób niepłacących podatków w Krakowie jego cena wyniesie 148 zł (obecnie 106 zł). Nowością jest bilet półroczny, który będzie można kupić w cenie 420 zł (za pierwsze pięć miesięcy opłata wynosiłaby po 80 zł, szósty miesiąc kosztowałby 20 zł).

Założeniem zmian w stawkach za bilety zaproponowanych przez miasto było zrównoważenie wpływów finansowych komunikacji. Mniej więcej 50 proc. kosztów jej funkcjonowania miały pokrywać pieniądze pochodzące z kupionych przez mieszkańców biletów, drugą połowę pokrywałby budżet miasta.

Taką sytuację gwarantowały rozwiązania przeanalizowane i zaproponowane przez Zarząd Transportu Publicznego. Zgodnie z nimi, za bilet 20-minutowy mielibyśmy płacić 4 zł, 60-minutowy – 6,60 zł, a 90-minutowy – 8 zł. W przypadku biletów okresowych zlikwidowane zostałyby te na jedną i dwie linie. Normalny bilet miesięczny na wszystkie linie bez Karty Krakowskiej – zgodnie z wcześniejszymi założeniami miasta – miał kosztować 148 zł, z Kartą Krakowską – 96 zł.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Polityka taryfowa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony