Partnerzy serwisu:

Kraków. Radni podnieśli opłaty za parkowanie. 6 zł/h w strefie A

Jakub Dybalski 17.07.2019

Kraków. Radni podnieśli opłaty za parkowanie. 6 zł/h w strefie A
fot. Zetpe0202, lic. GNU, CC 4.0 International
Od 15 grudnia w centralnej części strefy płatnego parkowania w Krakowie godzina parkowania będzie kosztowała 6 zł, czyli dwukrotnie więcej niż pierwsza godzina dziś. Krakowscy radni mocno okroili zaprojektowane zmiany parkingowe, ale to pierwsza tak poważna podwyżka opłat parkingowych w polskim mieście od ponad półtorej dekady.
Od 15 grudnia każda godzina parkowania w podstrefie A krakowskiej strefy będzie kosztować 6 zł. W podstrefie B parkowanie będzie kosztować 5 zł za godzinę, a w podstrefie C – 4 zł za godzinę (dziś parkowanie w całej strefie kosztuje 3 zł za pierwszą godzinę, 3,5 zł za drugą 4,1 zł za trzecią, a za każdą kolejną znów 3 zł). Dodatkowo obecna strefa i to już od września, powiększy się o Zabłocie i osiedle Podwawelskie.

Te opłaty, uchwalone w środę przez krakowskich radnych kłosami Koalicji Obywatelskiej i radnych Przyjaznego Krakowa, to dużo mniej niż proponowali specjaliści z Zarządu Transportu Publicznego. W pierwotnym projekcie pierwsza godzina w podstrefach A, B i C miała kosztować odpowiednio 9, 7 i 5 zł (w godzinie drugiej i trzeciej ceny miały wzrosnąć). Ale gniew radnych i kierowców skłonił prezydenta Jacka Majchrowskiego do zgłoszenia autopoprawki. - Ustępujemy pod siłą głosów i argumentów. Ale muszę powiedzieć jasno i wyraźnie, że jesteśmy na granicy ryzyka, że ten eksperyment się nie sprawdzi. Czy te kwoty będą wystarczająco motywujące, by mieszkańcy nie wjechali do SPP? Zobaczymy, jakie będą praktyki - tłumaczył wczoraj swojego przełożonego wiceprezydent Andrzej Kulig, cytowany przez krakowską "Gazetę Wyborczą".

Obowiązujące do września tego roku, uchwalone na początku wieku przepisy, ustalają górną stawkę za pierwszą godzinę parkowania na 3 zł. Nikogo nie skłania to ani do zamiany auta na komunikację miejską, ani do szybkiego załatwienia spraw i niezajmowania parkingu przez długie godziny. W centrach miast rotacja aut na parkingach jest niewielka, więc znalezienie wolnego miejsca graniczy z cudem.

Prezydent i radni projekt "obcięli" też w innych aspektach, choć jednocześnie jest to krok naprzód w stosunku do stanu obecnego. Nowe stawki miały ruszyć we wrześniu, ruszą w połowie grudnia. Strefa miała być mocno powiększona, ale we wschodniej części Grzegórzek, okolicach ronda Matecznego, zachodniej Krowodrzyi i części Zwierzyńca zacznie obowiązywać od jesieni 2020 r.

Dziś opłaty od kierowców są pobierane w dni powszednie od 10. do 20. ZTP chciał obowiązywania strefy przez cały tydzień. Skończyło się na dodaniu sobót. Wciąż nie będzie się płacić w niedziele i święta.

Trzykrotnie wzrośnie kara za brak opłaty w strefie (dziś to raptem 50 zł), choć w pierwotnym projekcie miało to być 200 zł. Za to znacznie w górę pójdą abonamenty dla przyjezdnych. Mieszkańcy strefy za prawo parkowania pod domem zapłacą 10 zł miesięcznie. Mieszkaniec będzie miał prawo do takiego abonamentu, jeśli mieszka w strefie, ma zarejestrowane auto, również na firmę lub leasingowane, oraz płaci podatki w Krakowie. Przyjezdni będą musieli zapłacić za miesięczne prawo parkowania w podstrefie A – 500 zł, B –400 zł, C – 300 zł, a za pakiet A+B+C – 750 zł.

To pierwszy istotny przykład skorzystania ze zmienionych w zeszłym roku przez Sejm przepisów parkingowych, które wejdą w życie od września. Dają one samorządom prawo podniesienia, choć w ograniczonym zakresie, stawek parkingowych. Póki co skorzystał z tego tylko Gdańsk, ale tam stawki wzrosną od września nieznacznie, o kilkadziesiąt groszy.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Odzyskiwanie przestrzeni
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony