Partnerzy serwisu:

Kraków przygotowuje się do zakupu 40 autobusów zasilanych wodorem

inf. pras 07.07.2021

Kraków przygotowuje się do zakupu 40 autobusów zasilanych wodorem
fot. MPK
Do autobusów elektrycznych i hybrydowych, którymi już teraz podróżują krakowianie, dołączą autobusy zasilane wodorem. MPK SA w Krakowie planuje zakup w sumie 40 wodorowych autobusów – 30 pojazdów o długości 12 m i 10 sztuk pojazdów przegubowych o długości 18 m. Przed ostateczną decyzją dotyczącą zakupu, krakowski przewoźnik przeprowadzi wstępne konsultacje rynkowe.
Jak informuje MPK, celem tych konsultacji będzie przede wszystkim uzyskanie informacji w zakresie precyzyjnego przygotowania postępowania przetargowego dla dostawy zeroemisyjnych autobusów wykorzystujących do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru. Efektem konsultacji ma też być m.in. uzyskanie informacji dotyczących rozwiązań technicznych związanych z napędem wodorowym dostępnych na rynku, uwarunkowań eksploatacyjnych, użytkowych i prawnych oraz możliwości produkcyjnych zainteresowanych firm. Konsultacje mają też pomóc w oszacowaniu kosztów zamówienia 40 pojazdów zasilanych wodorem.

MPK SA planując zakup autobusów wodorowych będzie poszukiwać zewnętrznych środków finansowych, które pozwoliłyby na pokrycie części kwoty potrzebnej do ich zamówienia. Równie ważne będzie także wybudowanie w Krakowie stacji do tankowania wodoru. W tej kwestii krakowski przewoźnik współpracuje m.in. z Krakowskim Holdingiem Komunalnym, który w spalarni chce produkować czysty wodór z przetwarzalnych odpadów komunalnych.

Jak przypomina MPK SA w Krakowie, w ubiegłym roku podpisano z Krakowskim Holdingiem Komunalnym list intencyjny oraz PKN Orlen, zakładający współpracę na rzecz rozwoju zasilanych wodorem pojazdów. W ramach tej współpracy mają zostać podjęte działania związane z przygotowaniem niezbędnej infrastruktury oraz logistyki dostaw, w tym zorganizowanie miejsc tankowania autobusów zasilanych wodorem.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
#Wodór w transporcie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony