Partnerzy serwisu:

Kraków. Na Dietla testowo auta będą parkować na ulicy całą dobę

jd/inf. pras. 11.04.2018

Kraków. Na Dietla testowo auta będą parkować na ulicy całą dobę
fot. Krzysztof Kalinowski/ZIKiT
Krakowski Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zapowiada, że w przeciągu kilku tygodni wprowadzi testowe rozwiązanie na ul. Dietla, możliwość postoju dla samochodów na skrajnym pasie przez całą dobę. Dotychczas samochody mogły tam parkować w godzinach nocnych i w weekendy. ZIKiT będzie na bieżąco monitorował wprowadzone zmiany i w razie konieczności je modyfikował.
Od dłuższego czasu do ZIKiT wpływały wnioski od mieszkańców, którzy oczekiwali możliwości całodobowego parkowania samochodów na ulicy Dietla. Jednocześnie w weekendy zaobserwowano większą aktywność mieszkańców na Plantach Dietlowskich.

– Wpływ na to ma oczywiście fakt, że wtedy więcej ludzi ma wolny czas. Wieczorami i w weekendy piesi mają do przekroczenia jeden pas ruchu, a nie dwa. Ze względu na mniejszą prędkość aut, na ulicy jest zdecydowanie ciszej. To z pewnością zachęca do wejścia na środkowy pas zieleni - mówi Łukasz Franek, wicedyrektor ZIKiT. - Nadchodzi wiosna, więc to miejsce może się cieszyć jeszcze większą popularnością.

Dla pieszych i kierowców

Wprowadzając testowo całodobowe parkowanie na ul. Dietla po obu stronach, pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Bożego Ciała, a ul. Starowiślną ZIKiT chce sprawdzić, czy uda się dzięki temu całkowicie pogodzić interesy kierowców i pieszych. Z drugiej strony liczy, że uspokojony ruch na ulicy Dietla zachęci mieszkańców do spacerowania po Plantach.

Rozwiązanie ma charakter testowy, dlatego szlak rowerowy prowadzący przez Planty zostanie utrzymany.

Wraz ze zmianami w organizacji ruchu, za pracę zabierze się też Zarząd Zieleni Miejskiej, który rozpocznie rewitalizację Plant Dietlowskich. Zieleń zostanie uzupełniona i na nowo zaplanowana. W połączeniu z mniej intensywnym ruchem samochodowym Planty będą pełnić rolę pełnowartościowego lokalnego parku.

Płynność ruchu zostanie zachowana

Według krakowskich urzędników obecna sytuacja na ulicy Dietla wskazuje, że nie ma przeciwwskazań, by parkowanie było możliwe cały dzień. Zarówno analizy ruchu samochodowego w oparciu o dane z kamer, obserwacja sytuacji wieczorami i w weekendy, wskazują, że parkowanie całodobowe nie będzie przeszkodą w płynnym ruchu na tej ulicy. Kierowcy sprawnie zjeżdżają z dwu pasów na jeden i nie dochodzi do długotrwałych zatrzymań ruchu.

Wprowadzenie możliwości zatrzymywania się przez cały dzień będzie też z pewnością testem dotyczącym wpływu dostępności ulicy dla samochodów na wielkość obrotów handlowych i usług. Miejsca postojowe na Dietla mogą być wykorzystywane zarówno przez osoby mające interesy na samej Dietla, jak i dla tych, którzy wybierają się w głąb Kazimierza.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony