Partnerzy serwisu:

Kraków: Lajkoniki na linii 9 także w dni powszednie

Redakcja 12.05.2021

Kraków: Lajkoniki na linii 9 także w dni powszednie
fot. MPK Kraków
MPK Kraków ma dobrą wiadomość dla pasażerów podróżujących tramwajami linii nr 9 (Mistrzejowice – Nowy Bieżanów P+R). Od czwartku, 13 maja na tej trasie zaczną kursować pierwsze dwa nowoczesne, niskopodłogowe Lajkoniki, zastępując wysokopodłogowe wagony E1 i c3.
Od 13 maja, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Lajkoniki będą kursować na linii nr 9 także w dni powszednie. Jednocześnie więcej Lajkoników na tej linii będzie kursować w weekendy. W soboty i niedziele zwiększy się także liczba tramwajów z niską podłogą na innej trasie do Nowej Huty – linii nr 22 (Kopiec Wandy – Borek Fałecki).

Przypomnijmy, że do nowohuckich osiedli Lajkoniki dojeżdżają nie tylko na linii 9, ale także na linii nr 14 (Mistrzejowice – Bronowice). Od dwóch tygodni na linii nr 14 dla pasażerów są dostępne wyłącznie Lajkoniki i wagony Bombardiera NGT6. Niskopodłogowe wagony NGT6 kursują również na linii nr 1 (Wzgórza Krzesławickie – Salwator), a linie nr 4 i 52 są obsługiwane przez najdłuższe w Polsce tramwaje – Krakowiaki.

Pojawienie się kolejnych nowych tramwajów w Nowej Hucie to efekt systematycznych dostaw wagonów z fabryki Stadlera w Siedlcach. W tym tygodniu do zajezdni tramwajowej Podgórze został przywieziony 35 Lajkonik. W najbliższych dniach będzie przechodził końcowe odbiory techniczne oraz testy na krakowskich torach. Po ich pozytywnym zakończeniu i wyjeździe na regularną linię zostanie zrealizowana pierwsza część kontraktu, która w sumie obejmuje dostawę 50 wagonów. Dostawy pozostałych 15 wagonów powinny się zakończyć w najbliższych kilku miesiącach.

Lajkoniki to nowoczesne tramwaje wyposażone w klimatyzację, monitoring, oświetlenie ledowe wnętrza oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej złożony z głosowego zapowiadania przystanków i tablic wyświetlających trasę przejazdu. W każdym z tramwajów jest zamontowana specjalna platforma, która ułatwia wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach. Z myślą o użytkownikach smartfonów w pojeździe do dyspozycji są porty USB umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych oraz gniazdka elektryczne.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony