Partnerzy serwisu:

Kraków. Dziś darmowa komunikacja miejska dla kierowców

Jakub Dybalski 02.01.2018

Kraków. Dziś darmowa komunikacja miejska dla kierowców
fot. Zetpe0202, lic. GNU, CC 4.0 International
Z powodu smogu 2 stycznia w Krakowie posiadacze samochodów i osoby im towarzyszące mogą podróżować komunikacją miejską bez biletu. To jeden ze sposobów na walkę ze smogiem w stolicy Małopolski.
To już kolejny raz, gdy w Krakowie jest wprowadzana ograniczona wersja darmowej komunikacji. Ponieważ w wyniku wczorajszych pomiarów przygotowano prognozę wskazującą, że dziś znacząco zostanie przekroczony w mieście bezpieczny poziom pyłów PM10, automatycznie wprowadzono bezpłatną komunikację dla kierowców. Oznacza to, że podróżujący krakowskimi autobusami i tramwajami podczas kontroli mogą okazać swój dowód rejestracyjny. Uprawnia on do bezpłatnego przejazdu jego posiadacza, a także tyle osób ile mieści się w aucie, na które został wystawiony.

Z bezpłatnych przejazdów będą mogły korzystać osoby posiadające dowód rejestracyjny wydany na samochód osobowy, bez względu na miejsce jego wydania. Usługa obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących, do których kursuje komunikacja MPK, a które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego.

W Krakowie działa „smogowa” komunikacja w ograniczonym zakresie. Choć od zeszłego roku to dość powszechna praktyka, to miasta podzieliły się jeśli chodzi o to, kto w przypadku smogu może jeździć bez biletu. W stolicy Małopolski ulga dotyczy kierowców, bo urzędnicy uznali, że to właśnie ich trzeba zachęcić, by pozostawili auta w garażach. Np. w Warszawie, gdy jest taka potrzeba, komunikacja jest darmowa dla wszystkich, bo uznano, że z tym jest mniej kłopotów.

Miasta mają też różne standardy jeśli chodzi o to, kiedy ogłosić „smogowe” zasady komunikacji. W Krakowie ogłasza się to gdy prognoza na następny dzień zakłada, że w trzech miejskich stacjach pomiarowych stężenie pyłów PM10 średnio w ciągu dnia przekroczy 150 mikrogramów/m3. To dużo. W Polsce przyjęło się, że problem zaczyna się, gdy stężenie tej składowej smogu przekroczy 100 mikrogramów/m3. Według norm WHO nie powinno przekraczać 50 mikrogramów/m3.

Podczas wysokiego stężenia smogu. Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni i ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń.

PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Smog
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony