Partnerzy serwisu:

Kraków dostał 61,5 mln zł na zakup 78 autobusów

Redakcja 13.12.2017

Kraków dostał 61,5 mln zł na zakup 78 autobusów
fot. MPK Kraków
78 nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska autobusów wyjedzie na krakowskie ulice już w połowie przyszłego roku. Wszystko dzięki środkom unijnym, które pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
MPK SA w Krakowie otrzyma na zakup autobusów 61,5 mln zł, co stanowi ponad 70 proc. kwalifikowanych kosztów inwestycji. Wartość całego projektu to ponad 107 mln zł. Umowę na dofinansowanie ich zakupu w obecności prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego podpisali 13 grudnia Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego oraz przedstawiciele krakowskiego przewoźnika Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA i Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK SA.

– Przed ostanie dwa lata Kraków zyskał prawie 200 nowych autobusów, w tym również pojazdy hybrydowe i elektryczne. W planach na przyszły rok jest zakup kolejnych 150 autobusów. To oznacza, że już wkrótce mieszkańcy Krakowa i kilkunastu okolicznych gmin będą podróżować wyłącznie ekologicznymi autobusami z silnikami spełniającymi co najmniej normę EURO5 – mówił przed podpisaniem umowy Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

W ramach podpisanej umowy o dofinansowanie między Województwem Małopolskim a MPK SA zostanie zakupionych 78 nowoczesnych autobusów, w tym 56 autobusów z silnikami Euro 6 o długości ok. 12 m, 12 autobusów przegubowych hybrydowych oraz 10 autobusów midi z silnikami Euro 6 o długości ok. 9 m. Obecnie trwa procedura przetargowa mająca wyłonić dostawców nowych autobusów.

– Dzięki unijnym środkom mieszkańcy Krakowa i okolicznych miejscowości otrzymają nowoczesne, przyjazne dla środowiska autobusy. Cieszę się że mogę podpisywać kolejną, drugą już umowę na realizację projektów związanych z niskoemisyjnym transportem publicznym w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – podkreślił Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.

W latach 2016-2017 w ramach ZIT MPK SA w Krakowie kupiło 107 autobusów (75 autobusów z silnikami EURO6, 20 autobusów elektrycznych i 12 pojazdów hybrydowych). Łączna wartość środków UE pozyskanych na zakup autobusów w obu projektach wynosi 177,22 mln zł.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Fundusze unijne 2014-2020
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony