Partnerzy serwisu:

Kraków: Budimex z umową na węzeł przesiadkowy Bronowice

Witold Urbanowicz 10.02.2021

Kraków podpisał umowę z Budimeksem na projekt i budowę węzła przesiadkowego na Bronowicach, który miałby powstać wewnątrz łącznicy Balickiej i Armii Krajowej. Przewidziano budowę dworca autobusowego, parkingu przesiadkowego. Prace zakończą się w 2023 r.
Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego wraz z parkingiem P&R Bronowice i terminalem autobusowym. ZDMK podpisał 3 lutego umowę z wykonawcą – firmą Budimex. Jej wartość to 51,6 mln zł brutto. Budimex zamierza zlecić część robót ogólnobudowlanych, instalacyjnych i specjalistycznych firmie Unicard z Krakowa.

Jednym z elementów dworca będzie nowy dworzec autobusowy, który zostanie zlokalizowany wewnątrz łącznicy węzła drogowego ul. Bronowickiej i Armii Krajowej. Przewidziano 12 peronów (sześć dwustronnych). Zadaszenie dworca będzie jednocześnie pierwszą kondygnacją parkingu przesiadkowego z wjazdem od u. Balickiej. W tym etapie przewidziano ok. 200 miejsc postojowych, ale parking może zostać rozbudowany do 500 miejsc na kolejnej kondygnacji. Przewidziano również miejsca postojowe do ładowania samochodów elektrycznych oraz 10 stojaków dla 20 rowerów.

Przebudowany zostanie układ drogowy sąsiednich ulic wraz z przeniesieniem przystanku tramwajowego w kierunku centrum za skrzyżowanie – dzięki temu oba przystanki będą znajdować się naprzeciwko siebie. W przetargu tym razem nie znalazła się opcja w postaci możliwości powstania kładki pieszo-rowerowej, wraz z dojściami i najazdami, poprowadzonej nad ulicą Armii Krajowej i zlokalizowanej po północnej stronie wiaduktów PKP do nowego przystanku kolejowego Kraków Bronowice na linii do Balic.

Na realizację całego zadania przeznaczono 123 tygodnie od daty zawarcia umowy – przy założeniu, że czas na uzyskanie ostatecznej decyzji pozwolenia na budowę wyniesie 11 tygodni od złożenia wniosku, a czas realizacji robót budowlanych wyniesie 81 tygodni. Roboty budowlane powinny zakończyć się najpóźniej w czerwcu 2023 r.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Węzły przesiadkowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony