Partnerzy serwisu:

Kowary z ofertami na remont dawnego dworca kolejowego

Jakub Rösler 27.04.2022

Kowary z ofertami na remont dawnego dworca kolejowego
mat. UM w Kowarach
Gmina Kowary prowadzi postępowanie mające pozwolić na wybór wykonawcy, który zmodernizuje dawny dworzec kolejowy i przystosuje go do nowych funkcji. W budynku ma znaleźć się centrum informacji turystycznej, a także biblioteka. Remont dworca jest dofinansowany z Polskiego Ładu.
Gmina Kowary pozyskała 4,5 miliona złotych dofinansowania, które pozwolą na remont i modernizację budynku dawnego dworca kolejowego. Fundusze zostaną przekazane w ramach pierwszej edycji funduszu inwestycji strategicznych, tzw. Polskiego Ładu. O planach samorządu wobec budynku pisaliśmy na początku grudnia zeszłego roku, a kilka dni później przedstawiliśmy pierwszą wizualizację tego, jak ma wyglądać budynek dworca po remoncie.

Samorząd zdążył już ogłosić przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej, a także wykonanie właściwych prac w formacie zaprojektuj i wybuduj. 26 kwietnia otwarto oferty w omawianym postępowaniu. Wpłynęła tylko jedna oferta, opiewająca na prawie 15,5 miliona złotych, autorstwa firmy Pre-Fabrykat. Nie znamy jednak budżetu zamawiającego, ponieważ nie został on opublikowany na stronie zamówienia. Dotacja z Polskiego Ładu wynosi 4,5 miliona złotych, więc samorząd musi znaleźć jeszcze 11 milionów, by wybrać ostatecznego wykonawcę. Inną opcją jest unieważnienie postępowania i jego ponowne uruchomienie.

Zadanie jest podzielone na dwie części, dotyczące osobno wykonania dokumentacji projektowej, a osobno wykonania właściwych prac budowlanych. Termin wykonania zamówienia to 30 listopada bieżącego roku w przypadku dokumentacji projektowej, a w przypadku właściwych prac budowlanych jest to 30 listopada 2023 roku. O wyborze mają zdecydować cena - 60% oraz okres gwarancji i jakości dla przedmiotu zamówienia - 40%.

W ramach prac budowlanych ma zostać wykonane wzmocnienie budynku, wykonane mają zostać stropy i schody oraz nowe, szklane patio. Remont przejdzie też elewacja, w której mają zostać uzupełnione ubytki. Cegły użyte do budowy budynku przejdą czyszczenie. Dworzec zostanie dostosowany do poruszania się osób o ograniczonej mobilności.

W środku budynku remont ma objąć skuwanie tynków, gruntowne malowanie i stworzenie nowych posadzek. Modernizację przejdzie też stolarka, czy system ogrzewania, który ma być oparty o pompę ciepła. Remont obejmie też instalację sanitarną wraz z wyposażeniem, podobnie będzie w przypadku instalacji elektrycznej.

W budynku mają pojawić się nowe meble, a także monitoring. Siedziba biblioteki ma znaleźć się w obecnej części magazynowej dworca, która w pewnym stopniu jest obecnie zawalona i będzie musiała zostać zrekonstruowana lub też rozebrana i stworzona od nowa. Całość musi być zgodna z wytycznymi konserwatorskimi, ponieważ dworzec jest już wpisany do rejestru zabytków.

Do Kowar od wielu lat nie dojeżdżają już pociągi, ale władze województwa dolnośląskiego deklarują, że chcą to zmienić.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Informacja pasażerska
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony