Partnerzy serwisu:

Koszalin. ITS zaprojektowany przez PKP Informatyka nie do ruszenia

Jakub Dybalski 14.08.2017

Koszalin. ITS zaprojektowany przez PKP Informatyka nie do ruszenia
fot. Marcinpw, lic. CC BY SA 3.0
Sąd w Koszalinie zakazał jakiejkolwiek ingerencji w miejski ITS, który półtora roku temu został zaprojektowany przez PKP Informatyka. To element postępowania przed sądem, jaki toczy się między miastem a wykonawcą. Miasto twierdzi, że wykonawca zawalił terminy i oddał półprodukt. Wykonawca nie ma sobie nic do zarzucenia i żąda pieniędzy.
„PKP Informatyka spółka z o.o. informuje, że Sąd Okręgowy w Koszalinie postanowieniem z dnia 9 sierpnia 2017 r. zabezpieczył dowód w postępowaniu sądowym z powództwa spółki przeciwko Gminie Miastu Koszalin o zapłatę wynagrodzenia w wysokości ponad 9 mln zł za realizację systemu ITS w Koszalinie. Zabezpieczenie dowodu nastąpiło poprzez dopuszczenia opinii Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie. Oznacza to, że do czasu rozstrzygnięcia postępowania Gmina Miasto Koszalin nie może ingerować w oddany przez PKP Informatykę system ITS” – czytamy w informacji prasowej PKP Informatyka.

Sprawa dotyczy inwestycji finansowanej z funduszy unijnych związanej ze stworzeniem w Koszalinie inteligentnego systemu transportowego.

Koszaliński ITS miał sterować sygnalizacją świetlną na 13 skrzyżowaniach, a także wyświetlać informacje na tablicach elektronicznych o sytuacji na drogach i parkingach miejskich. Zadaniem systemu miało być też ważenie przeciążonych pojazdów. Jednym z elementów był też serwis internetowy, informujący m.in. o natężeniu ruchu na drogach, wolnych miejscach parkingowych i wszelkiego rodzaju utrudnieniach oraz serwis komunikacji miejskiej z przebiegiem linii autobusowych, mapą przystanków i czasem przejazdu.

Tyle tylko, że pod koniec 2015 r. miasto zdecydowało się rozwiązać umowę z wykonawcą, który nie dotrzymywał ustalonych wcześniej terminów. Początkowo obie strony współpracowały i urzędnicy zgadzali się na przesuwanie deadline’ów. Kiedy jednak CUPT dostrzegł zagrożenie realizacji zadania do końca roku (co było wymogiem finansowania UE), a wykonawca przekazał do testów na początku listopada tamtego roku dziewięć z szesnastu podsystemów, koszaliński ratusz powiedział „pas”.

PKP Informatyka twierdzi, że 7 grudnia 2015 r. system był w pełni sprawny, choć to ponad dwa tygodnie po rozwiązaniu umowy przez miasto i żąda pieniędzy 5 sierpnia 2016 r. PKP Informatyka spółka z o.o. skierowała do Sądu Okręgowego w Koszalinie pozew przeciwko Gminie Miastu Koszalin o zapłatę wynagrodzenia za system ITS w Koszalinie wraz z wnioskiem o zabezpieczenie dowodu. Cały projekt miał kosztować 10,5 mln zł

Miasto wystąpiło z powództwem wzajemnym o ok. 4 mln zł. za system który nie działa. To pieniądze, które musiały zostać zwrócone do CUPT z powodu niezrealizowania projektu. Z pozostałej części dotacji Koszalin siłą rzeczy musiał zrezygnować.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inteligentne systemy transportowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony