Partnerzy serwisu:

Kostrzyn nad Odrą z bezpłatną komunikacją miejską połączoną z przewozami szkolnymi

Kasper Fiszer 13.06.2019

Kostrzyn nad Odrą z bezpłatną komunikacją miejską połączoną z przewozami szkolnymi
Drogowskaz w Kostrzyniefot. Axe, lic. CC BY-SA 4.0, kadrowanie kf
W Kostrzynie nad Odrą od niecałych dwóch tygodni autobusem miejskim można podróżować bezpłatnie. Do tego ogólnodostępny transport publiczny zintegrowano tam z przewozami szkolnymi. Rozkład jazdy przewiduje jednak tylko siedem kursów w ciągu dnia.
Od 1 czerwca tego roku przejazd autobusem miejskim w Kostrzynie nad Odrą jest darmowy. Wprowadzenie nowej formuły transportu publicznego wiązało się z pewnymi zmianami w siatce połączeń. W związku z tym, że termin wejścia w życie zmian pokrył się z Międzynarodowym Dniem Dziecka, w pierwszym dniu funkcjonowania nowego układu wszystkie dzieci podróżujące autobusem otrzymały drobny upominek.

Wpływy ze sprzedaży biletów i tak były znikome

– W tym roku dokonano uporządkowania świadczonej przez miasto usługi transportu publicznego i połączono ją z przewozami dzieci w wieku szkolnym – mówi Andrzej Kunt, burmistrz Kostrzyna nad Odrą. W efekcie tego ogólnodostępnymi autobusami dojechać można obecnie do Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Słonecznej, która wcześniej nie była obsługiwana przez komunikację miejską. Poza tym autobusy kursują bez większych zmian.

Nie trzeba w nich już jednak kupować biletów – wcześniej kosztowały one 3 zł (i 1,50 zł za bilet ulgowy). Samorząd argumentuje rezygnację z pobierania opłat chęcią promowania transportu publicznego i niskimi wpływami pochodzącymi od podróżnych. W zeszłym roku wszystkie sprzedane bilety warte były niecałe 13 tys. zł, podczas gdy roczny koszt funkcjonowania komunikacji miejskiej można oszacować na ok. 400 tys. zł brutto.

W dni robocze oferta jest skromna, w weekendy komunikacji niemal nie ma

Andrzej Kunt podkreśla przy tym, że dotychczas i tak duża grupa podróżnych korzystała z przejazdów bezpłatnych – w zeszłym roku wydano 324 bilety ze stuprocentową ulgą przysługującą osobom, które ukończyły 70. rok życia. Duże miało być także zainteresowanie komunikacją ze strony młodszych emerytów i rencistów. W opinii burmistrza już w pierwszych dniach po zniesieniu opłat widać zwiększone zainteresowanie miejskimi autobusami.

– Mając na względzie wpływające zapytania i komentarze mieszkańców dotyczące rozkładu jazdy oraz terminu wprowadzenia bezpłatnych autobusów, liczymy na to, że liczba korzzystających z transportu miejskiego jeszzcze się zwiększy – podkreśla nasz rozmówca. Oferta przygotowana dla potencjalnych pasażerów jest jednak dość skromna. – Od poniedziałku do piątku realizowanych jest siedem kursów, a w soboty i niedziele – dwa kursy – mówi burmistrz. W dni robocze funkcjonują dwie trasy, w soboty i niedziele – jedna (o innym przebiegu). Przewoźnikiem jest Przedsiębiorstwo Usługowe Argos z Gorzowa Wielkopolskiego, które zawarło dwuletni kontrakt obowiązujący od 1 czerwca.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Bezpłatna komunikacja
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony