Partnerzy serwisu:

Koronawirus zabił transport publiczny zachodniego świata

Rafał Dybiński 25.03.2020

Koronawirus zabił transport publiczny zachodniego świata
fot. GiorgioStagni
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 doprowadziła do zatrzymania 80 proc. transportu publicznego w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej – informuje "Quartz".
23 marca, według mobilnej aplikacji Moovit, podróże autobusem, pociągiem, metrem, kolejkami naziemnymi oraz rowerami spadły aż o 86 proc. w Mediolanie i 84 proc. w Madrycie. Znacznie lepiej pod tym względem jest w Nowym Jorku, gdzie przemieszczanie metrem zmalało o 54 proc.

Dane Moovit nie obejmują jednak wszystkich miast i krajów na całym świecie, w tym wielu metropolii w Azji. Wiele miejsc jest obecnie zablokowanych, przez co ich systemy tranzytowe są otwarte tylko dla tzw. krytycznych pracowników lub podróży z towarami pilnej potrzeby.

Włochy i Hiszpania stanęły

Zarządzający transportem publicznym w Londynie już znacznie ograniczyli usługi i poprosili kluczowych pracowników, aby unikali jak największej liczby porannych dojazdów do pracy. Podobno ponad 20 proc. personelu jest chora lub izoluje się.

We Włoszech, czyli kraju o największej liczbie ofiar śmiertelnych w wyniku pandemii, zanotowano spadek o 80-90 proc. w każdym większym miejskim ośrodku. Na Półwyspie Apenińskim obowiązują aktualnie jedne z najostrzejszych zakazów na świecie w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. Autobusy, metro i tramwaje w Rzymie przestały kursować 14 marca o godzinie 21:00.

Podobna sytuacja panuje w Madrycie. Stolica Hiszpanii jest najbardziej dotknięta liczbą zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Centralny ośrodek historycznej Kastylii zanotował spadek o 84 proc. podróżujących transportem publicznym.

Niezbędne 25 mld dolarów wsparcia 

Nieco lepsza jest sytuacja w Stanach Zjednoczonych, trzecim kraju na świecie pod względem zarażonych wirusem COVID-19. Liczba podróżujących pasażerów transportem publicznym spadła o przynajmniej 40 proc., a w niektórych ośrodkach nawet o 65 proc.

Nowy Jork ograniczył obsługę metra i pociągów, zmniejszył liczbę punktów obsługi klienta i wdrożył zasady wejścia do autobusów, aby odciążyć kierowców. Grupa amerykańskich agencji tranzytowych zwróciła się do Kongresu o włączenie co najmniej 25 mld dolarów dla wsparcia transportu publicznego w pakiecie federalnym.

Zdecydowana większość ludzi jest zmuszana do pozostania w domu i z dala od transportu publicznego, aby zminimalizować zagrożenie rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. Kluczowe jest jednak, aby usługi były dostępne dla pracowników służby zdrowia oraz osobom udzielającym pierwszej pomocy, a także pracowników aptek i sklepów spożywczych.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport