Partnerzy serwisu:

Kopenhaga: Zakaz korzystania z hulajnóg elektrycznych w centrum

Rafał Dybiński 11.10.2020

Kopenhaga: Zakaz korzystania z hulajnóg elektrycznych w centrum
fot. Grendelkhan, lic. CC A-SA 4.0 International
Hulajnogi elektryczne zostały zabronione w gęsto zaludnionych obszarach centralnej części Kopenhagi. Tak zdecydowało porozumienie polityczno-obywatelskie, któremu przewodziła Ninna Hedeager Olsen, reprezentująca władze miejskie stolicy Danii.
- Musimy nadać priorytet przestrzeni publicznej. Stąd ten zakaz. Pozostać mogą jedynie ławki, inne miejsca do siedzenia oraz elementy małej architektury - zakomunikowała Hedeager Olsen, odpowiedzialna również za technologię i sprawy środowiska w Kopenhadze.

Nadal będzie można wypożyczyć hulajnogi elektryczne ze sklepu, do którego klient będzie mógł wrócić po wycieczce. Nie będzie można ich już jednak wypożyczyć bezpośrednio na ulicy.

Pomysłodawcy inicjatywy pragną nowym prawem zwalczyć panujący na kopenhaskich ulicach bałagan i chaos, który powodowały porzucone pojazdy. Hedeager Olsen nie zamierza jednak całkowicie usunąć hulajnóg elektrycznych z ulic stolicy Danii. Korzystanie z tych pojazdów w Kopenhadze jest legalne od stycznia 209 roku.

Wzrastająca popularność hulajnóg elektrycznych wymusiła jednak konieczność nałożenia dużych ograniczeń dla ich operatorów. Mieszkańcy Kopenhagi często wyrażali swoje niezadowolenie z powodu tych pojazdów, przemieszczających się po chodnikach i ścieżkach rowerowych, a następnie porzucanych w przypadkowych miejscach ze względu na brak wyznaczonych do tego punktów.

Takie postępowanie było szczególnie niebezpieczne dla osób niedowidzących, jak i samych rowerzystów oraz pieszych. Dlatego stolica Danii postanowiła zaradzić problemowi, nakładając zakaz korzystanie z hulajnóg elektrycznych przynajmniej w gęsto zaludnionych obszarach centralnej części.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Odzyskiwanie przestrzeni
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony