Partnerzy serwisu:

Konstantynów Łódzki z dodatkowymi środkami na tramwaj. Przetarg w 2020 r.

Witold Urbanowicz 26.11.2019

Konstantynów Łódzki z dodatkowymi środkami na tramwaj. Przetarg w 2020 r.
fot. Kasper Fiszer
Burmistrz Konstantynowa Łódzkiego poinformował o uzyskaniu dodatkowych środków na remont trasy tramwajowej do Łodzi. Dzięki temu w I kwartale przyszłego roku ogłoszony zostanie przetarg na prace.
Komunikacja tramwajowa do Konstantynowa Łódzkiego i Lutomierska została zawieszona w I kwartale 2019 r. z powodu złego stanu infrastruktury. Los remontu ważył się jednak ze względu na zadłużenie gminy. Samorząd informował, że środków na wkład własny może zabraknąć.

Na początku tego tygodnia Robert Jakubowski, burmistrz Konstantynowa, podsumował rok swojej kadencji. Dług udało się zmniejszyć z 22 mln zł w 2018 r. do 20,4 mln zł w tym roku. Jednocześnie włodarz poinformował o pozyskaniu dodatkowych środków na remont torowiska.

Gmina uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 11,3 mln zł w ramach regionalnego programu operacyjnego dla województwa łódzkiego, które następnie w tym miesiącu zostało zwiększone o kwotę 2,5 mln zł. Dodatkowo budżet państwa dołoży do inwestycji tramwajowej kwotę w wysokości 1,5 mln zł na pokrycie wkładu własnego.

Przetarg jest zapowiadany na I kwartał 2020 r. Wówczas się okaże, czy pozyskane środki są wystarczające. Jednak doświadczenia Zgierza czy Pabianic nie nastrajają w tej kwestii optymistycznie. Dodatkowym wyzwaniem dla samorządów jest spodziewane zmniejszenie wpływów w związku ze zmianami wprowadzanymi przez rząd – podwyżką pensji nauczycieli, wzrostem płacy minimalnej, zmniejszeniem stawki PIT z 18% do 17%, a także zwolnieniem z podatku osób do 26. roku życia. W przypadku Konstantynowa to kwota ponad 4 mln zł.

Na razie mocno niepewny jest los trasy w kierunku Lutomierska. Konstantynów nie planuje żadnych działań na zachód od krańca na pl. Wolności.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony