Partnerzy serwisu:

Konstantynów Ł. likwiduje bezpłatną linię busową. „Brak zainteresowania”

Kasper Fiszer 28.10.2020

Konstantynów Ł. likwiduje bezpłatną linię busową. „Brak zainteresowania”
Pomnik tramwaju w Konstantynowie Łódzkimfot. Kasper Fiszer
Po roku z komunikacyjnej mapy regionu łódzkiego znika linia E obsługiwana mikrobusami firmy Es-Ka-Es. Samorząd Konstantynowa Łódzkiego przestał bowiem finansować bezpłatne dla pasażerów kursy. Tłumaczy to bardzo niewielkim zainteresowaniem ze strony podróżnych.
Rok temu informowaliśmy o otwarciu nowego połączenia autobusowego w Konstantynowie Łódzkim. Miasto uruchomiło wówczas linię z centrum miasta do peryferyjnego osiedla Niesięcin. Na trasę oznaczoną symbolem E skierowane zostały niewielkie pojazdy należące do lokalnej firmy Es-Ka-Es. Do korzystania z tego środka transportu miał zachęcić brak opłat za przejazd. Dodatkowym atutem był więc brak problemów taryfowych przy przesiadce do autobusów zastępczej linii 43 do Łodzi funkcjonującej w ramach Łódzkiego Lokalnego Transportu Zbiorowego, a więc objętej łódzką taryfą biletową.

Często w autobusie nie było ani jednego pasażera

Kursy realizowane były jednak tylko przez dwanaście miesięcy. – Brak zainteresowania mieszkańców zmusił nas do likwidacji linii busowej E z dniem 1 października tego roku – poinformował nas Referat Strategii, Promocji i Rozwoju Miasta w Urzędzie Miejskim w Konstantynowie Łódzkim. Samorząd tłumaczy, że analiza napełnień wykazała, że z przejazdów korzystało najwyżej kilka osób. – Wiele kursów odbywało się bez żadnego pasażera – usłyszeliśmy.

Samorząd wskazuje przy tym, że roczny koszt utrzymania połączenia wyniósł 106 tys. 800 zł. Przypomnijmy przy tym, że już na początku roku UM zawiesił część kursów linii E, argumentując to z jednej strony niską frekwencją, a z drugiej – oszczędnościami. W okresie od stycznia do marca magistrat płacił Es-Ka-Esowi 8 tys. 900 zł za każdy miesiąc funkcjonowania połączenia.

Wciąż można dojechać do Łodzi

Służby prasowe miasta zapewniają, że mieszkańcy Niesięcina nie zostali całkowicie pozbawieni transportu zbiorowego. – Kursuje tam linia 97B obsługiwana przez MPK-Łódź – wskazują. Trasa tego autobusu wiedzie jednak do Łodzi i nie ułatwia przedostania się do centrum Konstantynowa. Łódzka spółka miejska realizuje w dzień roboczy 22 kursy dziennie, komunikacja jest urzymana także w soboty i niedziele. Łódzki kraniec zlokalizowany został przy dworcu kolejowym Łódź Kaliska.

Podstawowym środkiem komunikacji dla mieszkańców Konstantynowa pozostaje zastępcza linia autobusowa 43 (z wariantami 43A i 43B) uruchomiona w 2019 r. po zawieszeniu kursowania linii tramwajowej. Władze miasta zapowiadają remont nieczynnego torowiska, który ma doprowadzić do wznowienia obsługi połączenia.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony