Partnerzy serwisu:

Konin pierwszym miastem w Polsce z autobusem wodorowym. Umowa podpisana

inf. pras 07.07.2021

arrow
arrow
Konin pierwszym miastem w Polsce z autobusem wodorowym. Umowa podpisana
Fot. Solaris
Konin pierwszym miastem w Polsce z autobusem wodorowym. Umowa podpisana
Konin pierwszym miastem w Polsce z autobusem wodorowym. Umowa podpisana
Konin pierwszym miastem w Polsce z autobusem wodorowym. Umowa podpisana
Konin pierwszym miastem w Polsce z autobusem wodorowym. Umowa podpisana
MZK Konin będzie pierwszym przewoźnikiem w Polsce z autobusem wodorowym w swojej flocie. Dziś podpisano umowę z Solarisem na dzierżawy autobusu Urbino 12 hydrogen przez cztery lata, począwszy od 2022 roku.
Jak już informowaliśmy, w rozstrzygniętym w czerwcu przetargu Solaris był jedynym oferentem. Tym samym Solaris Urbino 12 hydrogen znalazł pierwszego odbiorcę w Polsce. Miastem, które stanie się pionierem w korzystaniu z energii wodorowej w transporcie miejskim, jest Konin. Umowa, podpisana dzisiaj (7 lipca), zakłada dzierżawę pojazdu na okres 4 lat. Firma Solaris dostarczy do Konina pojazd napędzany energią wodorową w 2022 roku. To właśnie w Koninie do końca 2021 roku powstanie pierwsza ogólnodostępna stacja tankowania wodoru w Polsce.

- Jesteśmy świadkami nadzwyczajnej chwili. Jeszcze nie tak dawno temu nasza firma wprowadzała na polski rynek pierwsze autobusy elektryczne, dziś natomiast podpisujemy pierwszy kontrakt na dostarczenie autobusu zasilanego wodorem do Konina. Nie raz deklarowaliśmy, że jesteśmy prekursorem przemian w transporcie publicznym w Polsce – dzisiejszy dzień doskonale to przypieczętowuje. Wodór ma szansę stać się jednym z filarów transformacji transportu publicznego w Polsce i całej Europie” – powiedział Javier Calleja - prezes Solarisa cytowany w komunikacie.

- Modernizacja taboru autobusowego Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie to jeden z moich programowych priorytetów. Zapowiadając jego unowocześnienie, myślałem wówczas głównie o autobusach hybrydowych i elektrycznych. To, że dziś podpisujemy umowę na dzierżawę autobusu wodorowego Solaris, jest dla mnie powodem do dumy i ogromnej radości. Najnowocześniejsze na świecie rozwiązania w zakresie transportu publicznego trafią właśnie do Konina. Wierzę, że to dopiero początek – powiedział Prezydenta Miasta Konina Piotr Korytkowski.

Wśród głównych zalet autobusu wodorowego Solaris wymienia zwłaszcza krótki czas tankowania pojazdu, bardzo duży zasięg oraz bezemisyjny, cichy i przyjazny mieszkańcom miast tryb pracy. Jedynymi produktami ubocznymi reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwie wodorowym są ciepło oraz para wodna. Wodór przechowywany będzie w postaci gazowej, w umieszczonych na dachu zbiornikach. Zamówiony autobus zostanie również wyposażony w dodatkowy magazyn energii elektrycznej – baterię Solaris High Power.

Premiera autobusu wodorowego Urbino 12 hydrogen w 2019 roku dopełniła bezemisyjną ofertę producenta. Autobusy elektryczne, w tym stworzony do przewozów międzymiastowych Urbino 15 LE electric, trolejbusy oraz autobusy wodorowe pozwalają zaoferować przewoźnikom z całej Europy produkty skrojone pod indywidualne potrzeby. Wraz ze zrealizowaniem dostawy do Konina, Polska dołączy do grona państw, które skorzystały z wodorowej oferty Solarisa. Należą do nich: Austria, Holandia, Niemcy, Szwecja i Włochy, zamawiając dotychczas ponad 80 Solarisów Urbino 12 hydrogen.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
#Wodór w transporcie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony