Partnerzy serwisu:

Koniec PKS-u w Łasku. Starostwo: transport publiczny jest zapewniony

Kasper Fiszer 10.09.2020

Koniec PKS-u w Łasku. Starostwo: transport publiczny jest zapewniony
Dworzec PKS w Łaskufot. Kasper Fiszer
Zakończenie działalności przewozowej przez PKS Zduńska Wola oznacza także likwidację placówki terenowej w Łasku. Pasażerów częściowo przejmie PKS Wieluń. Władze powiatu łaskiego nie informują o problemach z wykluczeniem transportowym na ich terenie, choć część kursów likwidowanego PKS-u nie wróciła w żadnej formie do rozkładu jazdy po cięciach związanych z pandemią koronawirusa.
Na naszych łamach informowaliśmy o całkowitej rezygnacji z działalności przewozowej przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Zduńska Wola. Spółka nie przywróciła kursów zawieszonych w pierwszym etapie pandemii koronawirusa i aktualnie wyprzedaje swój majątek. Powiat zduńskowolski przyznał, że część miejscowości na jego terenie została pozbawiona dostępu do regularnego transportu zbiorowego, wskazując jednocześnie na dużą rolę innych przedsiębiorstw, zwłaszcza MZK Zduńska Wola.

Powiat: Transport zapewnia m.in. marszałek województwa

Praktyczna likwidacja PKS Zduńska Wola uderzyła jednak także w pasażerów z powiatu łaskiego. Spółka miała bowiem w Łasku swoją placówkę terenową, która obsługiwała przede wszystkim kursy rozpoczynające się na łaskim dworcu autobusowym. O problemy komunikacyjne w tej części województwa łódzkiego zapytaliśmy Starostwo Powiatowe w Łasku. Samorząd nie odpowiedział wprost na pytanie o skalę problemu wykluczenia komunikacyjnego, jakie pojawiło się po wstrzymaniu kursów PKS-u.

Samorząd nie wskazał także żadnych działań, jakie zamierzałby podjąć, by wypełnić lukę po zawieszonych przewozach. – Na terenie powiatu łaskiego publiczny transport zbiorowy zapewniony jest przez marszałka województwa łódzkiego, burmistrza Łasku oraz przewoźników PKS Wieluń, PKS w Łodzi i PKS Sieradz. Ponadto dotarły do nas informacje o chęci wykonywania przewozów osób przez przewoźnika z terenu powiatu wieluńskiego – powiedział nam jedynie Piotr Wołosz, starosta łaski.

PKS Wieluń obsłuży część miejscowości w rejonie Zduńskiej Woli i Łasku

Dodajmy przy tym, że oferta zapewniana na terenie powiatu łaskiego przez PKS Łódź jest raczej iluzoryczna. Przedsiębiorstwo uruchamia bowiem obecnie tylko jedną parę kursów zwykłych przebiegającąych przez Łask. Mowa tu o połączeniu Łódź – Wieluń. Do tego dochodzi jedna para kursów pospiesznych relacji Łódź – Opole – Łódź.

Coraz istotniejszą rolę w obsłudze zachodniej części województwa odgrywa natomiast PKS Wieluń. Wraz z początkiem września spółka uruchomiła nowe linie, które częściowo uzupełniają ofertę o połączenia wykonywane wcześniej przez PKS Zduńska Wola. W rozkładzie jazdy pojawiły się trasy Widawa – Zduńska Wola oraz Ochle – Ostrów przez Widawę, Patoki, Buczek i Łask.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport