Partnerzy serwisu:

Koniec działalności przewozowej PKS Trans-Pol Legnica. Powiat ziemski obsługuje głównie MPK

Kasper Fiszer 05.11.2021

Koniec działalności przewozowej PKS Trans-Pol Legnica. Powiat ziemski obsługuje głównie MPK
Autobus PKS Legnicafot. Montiverdi, obr. kf, lic. CC BY-SA 4.0
Sytuacja komunikacyjna powiatu legnickiego jest dobra – zapewniają tamtejsze władze. Niedawno upadł jednak legnicki PKS, a jego odpowiednik z Lubina zlikwidował połączenia obsługujące rejon Legnicy. Skomunikowanie zapewnia teraz przede wszystkim legnickie MPK i kolej, a przewozy wewnątrzpowiatowe są realizowane na niewielu trasach i wyłącznie w dni nauki szkolnej.
Z listy prowadzących działalność przewozową spółek wywodzących się z dawnej Krajowej Państwowej Komunikacji Samochodowej należy wykreślić kolejną firmę – PKS Trans-Pol z siedzibą w podlegnickim Jaworze, która jest spadkobiercą dawnego PKS Legnica i posługiwała się logo z napisem PKS Trans-Pol Legnica. Przewoźnik zawiesił swoje ostatnie kursy wraz z końcem sierpnia i nie świadczy usług w nowym roku szkolnym. Mimo to samorząd powiatu legnickiego zapewnia, że sytuacja komunikacyjna mieszkańców jest tam uregulowana i stabilna, a ich potrzeby są co do zasady zaspokojone.

Linie wewnątrzpowiatowe obsługiwane w dni nauki szkolnej


Największe problemy związane z ubogą ofertą komunikacyjną miały miejsce na długo przed likwidacją kursów tej spółki. Najważniejszym przewoźnikiem dla miejscowości powiatu legnickiego był bowiem od dłuższego czasu inny PKS – z Lubina. W czerwcu 2020 r. zawiesił on jednak kursy na ośmiu trasach, a w całym powiecie funkcjonowała tylko jedna linia Chojnów – Zamienice przez Rokitki, na której kursowały autobusy prywatnego przewoźnika PPHU AL z Lubina. – W związku z tym podjęte zostały działania ze strony starostwa w celu opracowania planu transportowego – mówi Tadeusz Chodorowski, zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji i Transportu Drogowego w Starostwie Powiatowym w Legnicy.

Plan został uchwalony na początku 2021 r., ale wcześniej – we wrześniu zeszłego roku – prywatny przewoźnik Usługi Transportowe Krzysztof Drączkowski z Legnicy otrzymał cztery nowe zezwolenia na obsługę linii komunikacji regularnej. Zaczęły wówczas funkcjonować połączenia Chojnów – Stary Łom, Gołocin – Niedźwiedzice, Chojnów – Krzywa oraz jedna okrężna Chojnów – Chojnów przez m.in. Strupice. Wszystkie obsługiwane są wyłącznie w dni nauki szkolnej. – W związku z tym nie zachodzi taka konieczność i powiat nie jest organizatorem nowych linii – informuje nasz rozmówca.

Dobre skomunikowanie z Legnicą dzięki MPK i kolei

Na mocy odrębnych porozumień z miastem Legnica funkcjnuje natomiast skomunikowanie z samą Legnicą, która jest siedzibą tzw. powiatu ziemskiego, sama stanowiąc zaś odrębny tzw. powiat grodzki. – Osobno mieszkańcy są skomunikowani w ramach głównej magistrali kolejowej – dodaje przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Legnicy. Wskazuje na połączenia z Wrocławia w kierunku Żar i Żagania, a także Lubina i Rudnej-Gwizdanowa.

– Ze względu na powyższe uwarunkowania powiat nie pobiera dotacji z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych – informuje Tadeusz Chodorowski. Powiat nie ma obecnie planów uruchomienia połączeń, na które ubiegałby się o rządowe dofinansowanie. Po ostatnim Konwencie Wójtów i Burmistrzów powiatu legnickiego samorządowcy ponownie skierowali do konsultacji przyggotowywany plan transportowy. Na razie nie są więc znane rozwiązania długofalowe.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony