Partnerzy serwisu:

Komunikacja miejska w Zambrowie stała się darmowa

Kasper Fiszer 19.02.2019

Komunikacja miejska w Zambrowie stała się darmowa
Rondo w Zambrowiefot. Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21), lic. CC BY-SA 1.0
Od niespełna dwóch miesięcy przejazd zambrowskim autobusem miejskim jest bezpłatny. Wnioskowali o to mieszkańcy, a koszt wprowadzenia komunikacji bezbiletowej był stosunkowo nieduży. W mieście funkcjonują cztery linie komunikacyjne, w tym jedna o relatywnie wysokiej częstotliwości kursowania.
Jednym z miast, w których od niedawna funkcjonuje regularna bezpłatna komunikacja miejska, jest 22-tysięczny Zambrw leżący w województwie podlaskim. Dotychczas w mieście uruchamiano przewozy biletowane, a autobusy bezpłatne kursowały jedynie w okresie przełomu października i listopada i dowoziły mieszkańców do miejscowego cmentarza. Nowe zasady funkcjonowania systemu obowiązują od niespełna dwóch miesięcy.

Kontrakt trafił do białostockiego Voyager Transu

– Bezpłatna komunikacja miejska obowiązuje od 2 stycznia 2019 r. – precyzuje Krystyna Maciejewska z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Zambrów. Komunikacja odbywa się na czterech liniach przebiegających w granicach miasta. Piąta, dodatkowa, uruchomiona ma zostać – wzorem lat ubiegłych – 1 i 2 listopada.

Przewoźnikiem jest firma Voyager Trans Andrzej Kiejko z z Białegostoku. – Została ona wyłoniona w drodze przetargu – zaznacza nasza rozmówczyni. Roczny koszt funkcjonowania systemu komunikacji bezpłatnej to 255 tys. 674 zł 03 gr brutto. Jak zauważa lokalny portal 4Lomza.pl, to zaledwie o ok. 50 tys. zł więcej niż rok wcześniej, gdy pasażerowie musieli kupować bilety. Przewoźnikiem był wówczas białostocki PKS Nova.

Na razie nie ma planów rozwijania systemu

Voyager kieruje do Zambrowa cztery mercedesy 815 (Vario). Na liniach 1, 2 i 3 kursują one w dni robocze, na „czwórce” – w dni nauki szkolnej. W weekendy komunikacja miejska nie funkcjonuje. – Dziennie obsługiwane jest 18 [par] kursów – wylicza Krystyna Maciejewska. Ich znakomita większość realizowana jest na linii nr 1, która łączy pętle Jana Pawła II i Magazynowa. W okresie letnim jej kursy zostaną wydłużone do ogródków działkowych w Długoborzu.

– Bezpłatna komunikacja została wprowadzona na wniosek mieszkańców i radnych miasta Zambrów, Uchwałą Rady Miasta Zambrów Nr 4/22/18 z dnia 4 grudnia 2018 r. w sprawie wprowadzenia bezpłatnych usług przewozowych w publicznym transporcie zbiorowym na terenie miasta Zambrów – mówi przedstawicielka zambrowskiego magistratu. Dodaje ona, że w chwili obecnej miasto nie ma planów rozwoju świadczonych przez siebie usług komunikacyjnych.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Bezpłatna komunikacja
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony