Partnerzy serwisu:

Kolejne parkingi przesiadkowe dla mieszkańców podwarszawskich gmin

Redakcja 14.12.2017

Kolejne parkingi przesiadkowe dla mieszkańców podwarszawskich gmin
fot. ZTM Warszawa
Kolejne parkingi Parkuj i Jedź powstaną w Nowym Dworze Mazowieckim, Żyrardowie, Zielonce, Jaktorowie i gminie Michałowice. Mieszkańcy podwarszawskich miejscowości otrzymają do dyspozycji ponad 960 miejsc postojowych. Pomogą w tym 24 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.
Fundusze unijne z programu regionalnego wspierają walkę o czyste powietrze na Mazowszu. Jest tak dzięki budowie parkingów „Parkuj i Jedź”, ścieżek rowerowych, ale też zakupowi niskoemisyjnych autobusów. Zarząd Województwa Mazowieckiego zatwierdził listę parkingów wybranych do dofinansowania w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT WOF). Nowy Dwór Mazowiecki, Żyrardów, Zielonka oraz Gminy Michałowice i Jaktorów zainwestują ponad 24 mln zł dofinansowania w utworzenie aż ośmiu parkingów „Parkuj i Jedź”.

– To kolejne tak ważne rozstrzygnięcie dla mieszkańców Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. W pierwszym konkursie dofinansowaliśmy budowę 2,6 tys. miejsc parkingowych. Teraz fundusze unijne wesprą kolejne ponad 960 miejsc, które będą zachętą dla mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej. Mniej samochodów na ulicach to nie tylko mniejsze korki, ale przede wszystkim czystsze powietrze, z czego korzystamy wszyscy – powiedział Wiesław Raboszuk Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego.

Samorządy przeznaczą fundusze na inwestycje w parkingi w pobliżu ważnych miejsc komunikacyjnych, na przykład przystanków PKP i PKS. Dzięki temu łatwiej będzie przesiąść się do pociągu lub autobusu na przykład podczas drogi do pracy czy szkoły. Każdy z projektów zakłada miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, a także rowerzystów. W Nowym Dworze Mazowieckim powstaną dwa parkingi. Gmina Michałowice utworzy nowe miejsca postojowe w sąsiedztwie przystanku kolejowego WKD Reguły i Urzędzie Gminy. Mieszkańcy Żyrardowa i okolic skorzystają z parkingów przy ulicy Kolejowej i Pl. Piłsudskiego. Łatwiejsza dostępność do miejsc parkingowych będzie również w pobliżu stacji kolejowych w Zielonce i Jaktorowie. Na wykonanie prac samorządy mają czas do połowy 2020 roku.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Fundusze unijne 2014-2020
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony