Partnerzy serwisu:

Kolej gondolowa w Meksyku gotowa w 75 proc. Zintegrowany węzeł połączy ją z metrem i siecią szybkich autobusów

Rafał Dybiński 26.07.2020

Kolej gondolowa w Meksyku gotowa w 75 proc. Zintegrowany węzeł połączy ją z metrem i siecią szybkich autobusów
ilus. Leitner Repeways
Ministerstwo Pracy i Usług (Sobse) Meksyku poinformowało o ukończeniu 75 proc. robót przy budowie 9,2 km linii nr 1 kolejki gondolowej w stolicy kraju. Cała infrastruktura elektromechaniczna z wyjątkiem kabli jest już wykonana w kluczowym ośrodku największego państwa Ameryki Środkowej.
Nowy system transportowy przewiezie osiem tys. pasażerów na godzinę. Podróż na trasie z Indios Verdes do Cuautepec potrwa 33 minuty. Wartość inwestycji realizowanej przez Narodowy Bank Pracy i Usług Publicznych (BANOBRAS) oraz Narodowy Fundusz Infrastrukturalny (FONADIN) oszacowano na 2 925 000 000 pesos, czyli ponad 130 800 150 dolarów.

Zawieszoną na 62 podporach linię 1 obsłuży 377 gondoli, które będą poruszać się z prędkością sześciu metrów na sekundę, czyli 21,6 km/h. Każda kabina pomieści dziesięć osób. System pozwoli przemieścić się dziennie blisko 144 tys. pasażerom. 

Na trasie z Indios Verdes do Cuautepec przewidziano sześć stacji. Oprócz wymienionych dwóch końcowych będą to pośrednie Institutio Politecnico Nacional (IPN), La Pastora, Campos Revolucion, gdzie będzie odnoga do innej końcowej stacji Tlalpexco w Chiquihuite. Kolejka będzie działać od godziny 5:00 do 23:00.Projekt ma zostać ukończony w połowie 2021 roku. W jego ramach powstanie zintegrowany węzeł Indios Verdes, który połączy użytkowników metra (linia 3), szybkiego transportu autobusowego Mexibus (Linia 4) i Metrobus (Linie 1 i 7) oraz kolejki linowej Mexicable, spinającej podmiejski obszar Ecatepec de Morelos z aglomeracją stolicy. Czasy przesiadek skrócą się o przynajmniej dziesięć procent. Istniejąca obecnie przestrzeń dla pieszych zostanie trzykrotnie powiększona. 

Zmodernizowany na powierzchni 85 tysięcy metrów kwadratowych węzeł Indios Verdes obsłuży dziennie 1,5 mln podróżnych. – To projekt społeczny, nie tylko komunikacyjny. Pozwoli zintegrować wszystkie najlepsze systemy transportowe w regionie, którego mieszkańcy zyskają jeszcze więcej możliwości przemieszczania i rozwoju – przyznała Claudia Sheinbaum Pardo, szefowa rządu dystryktu federalnego miasta Meksyk.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Węzły przesiadkowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony