Partnerzy serwisu:

Škoda: Tak powstaje metro dla Warszawy

simetra 11.10.2020

arrow
arrow
Škoda: Tak powstaje metro dla Warszawy
fot. Martin Bendarz/ Skoda
Škoda: Tak powstaje metro dla Warszawy
Škoda: Tak powstaje metro dla Warszawy
Martin Bednarz (Škoda Vagonka) udostępnił zdjęcie gotowego pudła pierwszego wagonu dla warszawskiego metra. Realizacja kontraktu jest w toku, ale to dopiero początek. Zgodnie z zapisami umownymi pierwszy skład ma pojawić się w Warszawie za rok.
Przetarg na dostawy do 45 nowych, jednoprzestrzennych składów metra został ogłoszony w maju 2017 r. W zamówieniu podstawowym przewidziano dostawy 37 fabrycznie nowych pociągów, czyli 222 wagony, w tym 74 z kabiną maszynisty. Opcja przewiduje natomiast dostawy dalszych ośmiu elektrycznych zespołów trakcyjnych, co przekłada się na 48 wagonów, w tym 16 z kabiną maszynisty.

Wykonawców zainteresowanych zamówieniem poznaliśmy jeszcze jesienią 2017 r. W sumie wystartowało pięć podmiotów, a najtańszą ofertę – opiewającą na kwotę 1,308 mld zł netto – złożyła Skoda. I to właśnie ten wykonawca w czerwcu 2018 r. został wskazany jako zwycięzca. Protesty konkurentów, którzy zarzucali Skodzie złożenie nierealnej oferty, m.in. w zakresie okresów międzyprzeglądowych, długo uniemożliwiały zakończenie całej procedury. W październiku 2019 r. sąd ostatecznie oddalił wszelkie odwołania, dzięki czemu stało się możliwe podpisanie umowy do czego doszło pod koniec stycznia tego roku.


Pierwszy pociąg powinien zostać dostarczony w ciągu 20 miesięcy. Oznacza to, że skład zjawi się w Warszawie na przełomie września i października 2021 r. O bieżącej sytuacji i postępach prac poinformował na swoim profilu w jednym z mediów społecznościowych Martin Bednarz pełniący rolę prezesa zarządu Škoda Vagonka. Na udostępnionej fotografii widać skończone aluminiowe pudło pierwszego wagonu dla warszawskiego metra.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Metro Warszawskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony