Partnerzy serwisu:

„Kocie łby”: Trudna w eksploatacji, ale historyczna nawierzchnia ulic

Kasper Fiszer 02.09.2020

„Kocie łby”: Trudna w eksploatacji, ale historyczna nawierzchnia ulic
yl. Pomorska w Pabianicachfot. Kasper Fiszer
Historyczny charakter części ulic polskich miast wymusza utrzymywanie tam nawierzchni z kamienia polnego, tzw. kocich łbów. Tak jest m.in. na niektórych ulicach w podłódzkich Pabianicach. Tamtejszy samorząd zamierza jednak wymienić nawierzchnię z innych odcinków, bo jest ona niewygodna dla kierowców i rowerzystów.
W ostatnich latach polskie miasta wymieniły nawierzchnię na znacznej części mniejszych ulic o charakterze osiedlowym czy peryferyjnym. Wciąż w wielu z nich można spotkać jednak tzw. kocie łby. Taki rodzaj nawierzchni nadal relatywnie powszechnie stosowany jest w aglomeracji łódzkiej, w tym w samej Łodzi, np. na ul. Prusa. Zarząd Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi nie odpowiedział nam jednak na pytania o przyszłość kamienia polnego na łódzkich ulicach.

Kłopoty dla kierowców, rowerzystów i miasta

Kompletny spis ulic, które wyłożone są „kocimi łbami”, przekazały nam natomiast podłódzkie Pabianice. Nawierzchnia z kamienia polnego eksploatowana jest na ul. Pomorskiej (od Dąbrowskiego do Łaskiej), na Łąkowej (od Orlej do Moniuszki), na na Bohaterów (od Moniuszki do Skłodowskiej-Curie) oraz na Odrodzenia, Zgoda, Garncarskiej, Kazimierza i Bugaj od Skargi do Kopernika. – Kierowcy i rowerzyści narzekają na nierówną nawierzchnię tych ulic, po której trudno przejechać – mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta Pabianic.

Nasza rozmówczyni wskazuje też na istotne problemy eksploatacyjne: w związku z natężeniem ruchu poszczególne kamienie obluzowują się albo zapadają. – W razie awarii trudno jest odtworzyć nawierzchnię – dodaje. W związku z tym miasto ma plany częściowej wymiany starodawnej nawierzchni.

Zmiana nawierzchni wynika także z oczekiwań mieszkańców

Z pewnością bruk z kocich łbów nie zniknie jednak z miasta całkowicie, bo część ulic wyłożonych kamieniem polnym objęta jest ochroną konserwatorską. Dotyczy to sąsiadujących ze sobą ulic Kazimierza i Bugaj od Skargi do Kopernika, – Chcemy utrzymać ich zabytkowy charakter – podkreśla przedstawicielka magistratu.

Poprzedni plan zagospodarowania przestrzennego nakazywał ponadto utrzymanie nawierzchni z kamienia polnego na ul. Garncarskiej– Na innych ulicach, ponieważ bruk nie ma tam wartości historycznej, w miarę możliwości nawierzchnia jest zastępowana inną. Takie jest też oczekiwanie mieszkańców – zaznacza Aneta Klimek.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony