Partnerzy serwisu:

Knurów przejmie stary dworzec? Raczej nie w najbliższym czasie

Jakub Rösler 30.09.2021

Knurów przejmie stary dworzec? Raczej nie w najbliższym czasie
fot. Therud, lic. CC BY-SA 4.0
Knurów nie planuje przejęcia dworca kolejowego ani wieży ciśnień zlokalizowanych w tym mieście. Miasto przyznaje, że w dotychczasowych planach budżetowych nie zaplanowało środków na zakup nieruchomości. Jak deklaruje PKP SA, spółka jest gotowa wznowić rozmowy o zbyciu nieruchomości na rzecz gminy. Jednocześnie inicjatywa Kolej na Knurów rozpoczęła zbiórkę podpisów pod petycją w sprawie przejęcia dworca przez miasto.
Czy Knurów przejmie stary dworzec kolejowy, a także dawną wieżę ciśnień? Jak na razie niewiele na to wskazuje. Miasto informuje nas, że oba obiekty zostały wpisane kilka lat temu do Gminnej Ewidencji Zabytków, ale jednocześnie przyznaje, że w obecnych planach budżetowych nie zaplanowano środków pozwalających na zakup obu nieruchomości.

Dworzec i wieża ciśnień w ewidencji zabytków

– Nieruchomości, na których znajdują się budynek starego dworca oraz budynek byłej wieży ciśnień, nie są własnością Gminy Knurów. W dotychczasowych planach budżetu gminy nie przewidywano środków przeznaczonych na zakup tych gruntów. Natomiast budynki zostały wpisane do Gminnej Ewidencji Zabytków na terenie Gminy Knurów (Zarządzenie Nr 392/UA/2018 Prezydenta Miasta Knurów z dnia 10.10.2018r. z późniejszą zmianą), pod numerem 41 oraz 42 – informuje nas Delfina Brzezicka, Naczelniczka Wydziału Urbanistyki, Architektury, Strategii Rozwoju Miasta i Spraw Lokalowych Urzędu Miasta Knurów.

Brzezicka dodaje też, że według obowiązującego planu przestrzennego, teren przeznaczony jest pod obszar komunikacji kolejowej i usług. Wiąże się z tym istnienie dworca kolejowego z potrzebną infrastrukturą, małą architekturą, a także zielenią. Ponadto według zapisów planu można tam prowadzić działalność usługową.

– Przyszłe działania inwestycyjne właściciela tych obiektów, zostały zdefiniowane poprzez zapisy ww. planu miejscowego, w tym zapisy dotyczące ochrony konserwatorskiej. Jednocześnie, mając na uwadze przeznaczenie terenu między innymi pod zabudowę usługową, możliwe jest w przyszłości nadanie budynkom funkcji nie tylko związanych z transportem kolejowym – dodaje Brzezicka.

PKP SA chciałoby zbyć nieruchomości

Właścicielem gruntów na których znajduje się dworzec i dawna wieża ciśnień jest PKP SA. Jak przyznaje Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami PKP SA, w poprzednich latach prowadzono rozmowy dotyczące zbycia nieruchomości na rzecz miasta, lecz nie zostały one sfinalizowane. Ponadto Sarna deklaruje, że spółka wyraża dalszą chęć prowadzenia rozmów, a także chęci zbycia nieruchomości na rzecz Knurowa.

Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją w sprawie przejęcia nieruchomości przez miasto. Inicjatywa jest realizowana przez inicjatywę Kolej na Knurów, a aktualnie zostało pod nią zebranych ponad 250 podpisów. Można ją podpisać tutaj.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Odzyskiwanie przestrzeni
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony