Partnerzy serwisu:

Kijów budzi się do życia. Wraca komunikacja

Witold Urbanowicz 28.02.2022

Kijów budzi się do życia. Wraca komunikacja
fot. MJ
W Kijowie kończy się wydłużona godzina policyjna. Na ulice wraca komunikacja miejska, rusza ponownie metro, choć w bardzo ograniczonym zakresie. Stacje dalej jednak pełnią funkcję schronów.
W związku z nalotami i próbą ataku rosyjskich wojsk na Kijów w sobotę 26 lutego w godzinach porannych wstrzymano pracę metra, wcześniej też przestała jeździć komunikacja miejska. Wprowadzono godzinę policyjną od soboty 26 lutego od godz. 17:00 do poniedziałku 28 lutego do godz. 8:00. W tym czasie podziemne stacje, w tym te naprawdę głębokie, służyły jako schrony.

W poniedziałek 28 lutego Kijów powoli budzi się do życia. O godz. 8:00 otwarto sklepy i transport publiczny. Rusza też metro, ale pociągi mają kursować znacznie rzadziej niż zazwyczaj. – Na ogół noc była spokojna, doszło do kilku potyczek i bitew z grupami dywersyjnymi i rozpoznawczymi, ale tej nocy miasto było bardziej przygotowane do obrony. Dlatego, gdy wyjdziecie na miasto, zobaczycie fortyfikacje, jeże przeciwczołgowe i inne zabezpieczenia, które pojawiły się na ulicach Kijowa. W stolicy walki uliczne trwają niemal w każdej dzielnicy miasta. Dlatego wyjdźcie tylko w nagłych wypadkach – kiedy musicie kupić żywność lub lekarstwa – informuje Mykoła Poworoznik, zastępca Rady Miejskiej w Kijowie.

Ruch odbywa się jednak z dużymi ograniczeniami. Na czerwonej linii pociągi kursują od stacji Szulawska do stacji Uniwersytet. Na niebieskiej linii pociągi kursują od stacji Teremki do stacji Herojiw Dnipra bez zatrzymywania się na stacjach przesiadkowych Majdan Nezałeżnosti i Płoszcza Lwa Tołstoho. Na zielonej linii pociągi kursują od stacji Syreć do stacji Wydubyczi oraz od stacji Sławutycz do stacji Czerwonyj chutir. Pociągi nie zatrzymują się na stacjach Zołoti worota, Pałac sportu i Kłowśka. Oba metromosty są zamknięte, nie ma możliwości przesiadki między liniami. Pociągi kursują co ok. 40 minut.

Jeżeli chodzi o elektrotransport naziemny, wg informacji z godz. 12:30 czasu ukraińskiego, kursują linie tramwajowe 8К, 22К, 29К, 33А i trolejbusowe 45, 1, 11 i 12. Jeżdżą autobusy linii 2, 21, 35, 54, 73, 101, 51, 55, 114, 64, 69, 90, 118. Część linii kursuje przez most Południowy (most Patona jest zamknięty).
 
Dalej jednak zdarzają się alarmy przeciwlotnicze – jeden z nich wybrzmiał o godz. 8:43. Godzina policyjna, tak jak wcześniej, będzie obowiązywać w godz. 20-7.


Mat. Metro Kijowskie
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony