Partnerzy serwisu:

Kielce. Związkowcy z MPK nie chcą rozmawiać z wiceprezydentem

Jakub Dybalski 25.02.2020

Kielce. Związkowcy z MPK nie chcą rozmawiać z wiceprezydentem
fot. MJ
Fiaskiem zakończyły się zaplanowane na piątek rozmowy miedzy przedstawicielami urzędu miasta w Kielcach, a skonfliktowanymi z nimi pracownikami MPK. Związkowcy nie chcieli rozmawiać z odpowiedzialnym za komunikacje miejską wiceprezydentem Arkadiuszem Kubcem i znów grożą protestem.
O niekończącym się sporze kieleckich związkowców i władzami miasta pisaliśmy wielokrotnie. W styczniu zagrozili, że będą omijać niektóre przystanki, bo na pętlach nie ma toalet, miasto nic nie robi z samochodami korkującymi buspasy, przez co tracą przerwy, a o tegorocznych zmianach w rozkładach zostali poinformowani zbyt późno. Dlaczego związkowcy dyskutują z ratuszem a nie z władzami MPK, za to władze MPK konsekwentnie stają po stronie związków zawodowych, przeciwko ratuszowi wyjaśnialiśmy m.in. w zeszłym roku.

Do protestu nie doszło m.in. dzięki propozycji rozmów. W międzyczasie miasto zaczęło instalować na pętlach autobusowych przenośne toalety. Protest jednak znów jest możliwy, bo w piątek związkowcy, gdy zorientowali się, że będą rozmawiać z wiceprezydentem Kubcem opuścili urząd miasta. To jego oskarżają o fiasko rozmów z zeszłego roku, gdy ratusz nie zaakceptował propozycji, by… de facto uzależnić zarządzanie kielecką siecią autobusową od zgody związków zawodowych.

Związkowcy wydali oświadczenie, cytowane przez kieleckie media, w którym napisali, że Kubiec „jest osobą dla nas niewiarygodną, prowokacyjną, nastawioną na konfrontację”, zarzucili mu „ambicje polityczne”, a także że poczuli się „oszukani i sprowokowani do dalszych radykalnych działań”.

Wiceprezydent Kubiec odpowiedział na te zarzuty na facebooku. Tłumaczył, że od miesięcy trwa próba przekształcenia niewydolnego systemu komunikacyjnego miasta, który nie spełnia potrzeb pasażerów (Kielce mają nietypową siatkę połączeń, „bezprzesiadkową” – kilkadziesiąt linii łączących każdy punkt miasta z każdym innym, ale przez to autobusy kursują bardzo rzadko).

„Po kilku miesiącach od wprowadzenia zmian przyniosły one zakładane efekty. Pierwszy raz od sześciu lat wzrosła liczba pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej (do tej pory z roku na rok spadała). W roku 2019 z usług transportu miejskiego w Kielcach skorzystało ok. 36 milionów pasażerów czyli o półtora miliona więcej niż w roku 2018” – pisze wiceprezydent Kielc.

Według kieleckiej „Gazety Wyborczej” związkowcy nie wykluczają kolejnej próby zorganizowania protestu – w marcu.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony