Partnerzy serwisu:

Kielce budują ITS

Jakub Dybalski 08.02.2016

Kielce budują ITS
Kielcefot. Lukas 3z, lic. GFDL
Kielecki Miejski Zarząd Dróg opublikował wstępne ogłoszenie informacyjne dot. zaprojektowania w tym mieście ITS. Postępowanie ma zostać uruchomione jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.
Kielce myślały o ITS jeszcze w zeszłym roku, ale ewentualną budowę systemu uzależniały od wsparcia finansowego ze strony funduszy europejskich. Inteligentne Systemy Transportowe to, w największym skrócie, systemy zarządzania ruchem ulicznym i komunikacją miejską oparte na danych, które na bieżąco spływają do centrali. Tam operatorzy mogą np. kierować zmianą świateł na kluczowych skrzyżowaniach tak by rozładować korek, lub udrożnić przejazd np. gdy dojdzie do wypadku. Wiedzą co robić dzięki wielu urządzeniom, np. gps–om w pojazdach komunikacji czy czujnikom ruchu.

Mieszkańcy miast korzystają z działającego ITS np. widząc na tablicy elektronicznej na przystanku za ile minut przyjedzie ich tramwaj. Elementy takiego systemu działają m.in. w Gliwicach, Poznaniu, Rzeszowie czy Wrocławiu. Niedawno, przy okazji uruchomienia linii tramwajowej, wdrożono też ITS w Olsztynie.

Kielce mają atut, jeśli chodzi o wdrożenie ITS. Są stosunkowo niewielkie jeśli chodzi o obszar, a kluczowe skrzyżowania znajdują się blisko siebie. W mieście sygnalizacja świetlna jest tak skoordynowana, że zapewnia kierowcom „zieloną falę” na kluczowych ulicach, ale to bardzo proste rozwiązanie, które nie pozwala na reagowanie na zmieniające się warunki. Kieleccy urzędnicy już pod koniec zeszłego roku wspominali też, że ITS pozwoli na uprzywilejowanie komunikacji miejskiej.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inteligentne systemy transportowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony