Partnerzy serwisu:

Katowice. Solaris podpisał umowę na 25 autobusów

jd/inf. pras. 23.01.2019

Katowice. Solaris podpisał umowę na 25 autobusów
Fot. Solaris
Przedstawiciele firmy Solaris Bus & Coach S.A. podpisali z Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej (PKM) w Katowicach umowę na dostawę 25 niskopodłogowych autobusów miejskich. Podpoznański producent ma 330 dni na realizację zamówienia, co oznacza, że pierwsze autobusy dotrą na Śląsk w grudniu 2019 roku. Całkowita wartość podpisanego porozumienia wynosi 22,85 mln zł netto.
Zamówione przez PKM Katowice autobusy to dwunastometrowe Solarisy Urbino 12 napędzane ekologicznym, spełniającym rygorystyczne normy czystości spalin silnikiem o mocy 220 kW. Będą dodatkowo wyposażone w tzw. system zimnego startu, ułatwiający zapłon przy temperaturach sięgających -32 stopni Celsjusza.

Na pokładzie znajdzie się m.in. klimatyzacja, system monitoringu wizyjnego z zewnętrznymi oraz wewnętrznymi kamerami i rejestratorem, a także rozbudowany system informacji pasażerskiej dostosowanej do potrzeb osób niedowidzących, np. poprzez zastosowane przyciski w języku Braille’a. Autobusy wyposażono w energooszczędne oświetlenie w technologii LED, w tym także charakterystyczne dla tego przewoźnika dodatkowe, zewnętrze oświetlenie nad drugimi i trzecimi drzwiami. Nie zabraknie gniazd USB, dzięki którym pasażerowie naładują swoje urządzenia mobilne, oraz darmowego Internetu w technologii Wi-Fi.

Na życzenie klienta, producent z Bolechowa zamontuje w dostarczonych pojazdach kabinę kierowcy typu zamkniętego. Jest to rozwiązanie mające na celu zapewnienie optymalnego poziomu komfortu i bezpieczeństwa pracy kierujących pojazdem. Kolejnym zastosowanym rozwiązaniem, wydatnie podnoszącym poziom bezpieczeństwa wszystkich znajdujących się na pokładzie pasażerów jest system gaszenia pożaru. Jest on wyposażony w dodatkowy czujnik w komorze silnika z sygnalizacją ostrzegawczą na pulpicie kierowcy oraz sygnalizacją dźwiękową w przestrzeni pasażerskiej.

Solaris współpracuje z katowickim PKM od 2002 r. W tym czasie producent z Bolechowa dostarczył do Katowic blisko 140 pojazdów. Oprócz autobusów wykorzystujących tradycyjne źródło napędu, wśród obecnych w Katowicach Solarisów możemy znaleźć także dwa innowacyjne mobilne ambulanse do poboru krwi wykorzystywane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Są napędzane i zasilane wyłącznie energią elektryczną. Niedawno rozpoczęła się także realizacja dostawy dla PKM pięciu bezemisyjnych przegubowych Solarisów Urbino 18 electric, w ramach kontraktu rozstrzygniętego w grudniu 2017 r.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Autobusy elektryczne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony