Partnerzy serwisu:

Katowice: Rusza węzeł Brynów

Redakcja 08.12.2020

arrow
arrow
Katowice: Rusza węzeł Brynów
fot. UM Katowice
Katowice: Rusza węzeł Brynów
Katowice: Rusza węzeł Brynów
Katowice: Rusza węzeł Brynów
We wtorek (8 grudnia) Katowice uruchomiły węzeł Brynów, budowany od 2017 r. za kwotę 89,4 mln zł. Na razie nie przewidziano większych zmian w układzie linii.
Po otwarciu węzła Zawodzie Katowice uruchamiają też węzeł Brynów. – Budowa centrów przesiadkowych oznacza szereg korzyści dla mieszkańców. Najważniejsza z nich to możliwość szybkiego dojazdu do centrum miasta i zaoszczędzenia czasu oraz mniejsze koszty paliwa. Doświadczenia wielu miast pokazują, że węzły przesiadkowe stają się zachętą do korzystania z komunikacji publicznej, przez co przyczyniają się do ograniczenia liczby pojazdów na drogach. Tym samym zmniejsza się emisja hałasu i spalin – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

.W skład inwestycji wchodzi trzykondygnacyjny parking o pojemności 492 miejsc wraz z systemem informacji o zajętości parkingu, a także parking naziemny o pojemności 50 miejsc postojowych. Na terenie centrum przesiadkowego znajduje się zadaszony parking dla rowerów, a wiosną pojawi się tam stacja rowerów miejskich. Podróżni będą mieli do dyspozycji poczekalnię z toaletą, kasami biletowymi, pełną infrastrukturą dla systemu ŚKUP, małą gastronomię i punkt zakupu prasy oraz tablice dynamicznej informacji pasażerskie – przy czym, jak zaznacza miasto, wszystkie te elementy będą uruchamiane w terminie późniejszym. Przesiadki z autobusu do tramwaju odbywają się drzwi-w-drzwi.

– Aby zachęcić do korzystania z transportu publicznego musimy stwarzać komfortowe warunki. Takie dają nam właśnie centra przesiadkowe, które umożliwia transport łączony, najczęściej dojazd samochodem na parking i dojazd do centrum miasta komunikacją miejską. Niestety pandemia koronawirusa dotknęła m.in. komunikację publiczną. Wynalezienie szczepionki daje jednak nadzieję, że sytuacja szybko wróci do normy. Nie chcemy jednak czekać kilku miesięcy, tylko już dziś zachęcać kierowców do testowania centrów przesiadkowych. Na czas pandemii będzie można parkować na ich terenie bez konieczności posiadania biletów. Gdy obostrzenia zostaną zniesione – parkowania pozostanie bezpłatne – na podstawie dowolnego biletu zakodowanego na karcie ŚKUP – zapowiada Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Trasy linii komunikacji miejskiej pozostają na chwilę obecną bez większych zmian, dostosowane zostają jedynie do nowej infrastruktury. Docelowo jednak rozkłady ulegną zmianom, tak aby zwiększyć wykorzystanie potencjału tramwajowego na połączeniu do Centrum – mówi Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Węzły przesiadkowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony