Partnerzy serwisu:

Katowice proponują wyższe stawki za postój i kary za złe parkowanie

Rafał Dybiński 18.01.2021

Katowice proponują wyższe stawki za postój i kary za złe parkowanie
fot. Katowice.eu
Podniesienie stawek za postój na miejskich parkingach, preferencyjne stawki abonamentowe i wyższe kary dla kierowców, którzy nie płacą za parkowanie zakłada projekt nowej uchwały parkingowej w Katowicach.
Pierwsza godzina postoju będzie kosztować 3 zł, druga 3,6 zł, trzecia 4,2 zł, a każda kolejna również 3 zł. Mieszkańcy Katowic będą mogli skorzystać z preferencyjnych stawek abonamentowych, miesięcznych lub kwartalnych. Kierowcy, którzy nie płacą za parkowanie, muszą się przygotować na wyższe kary. Obecna opłata dodatkowa wynosi 50 zł. Po zmianach będzie cztery razy większa. Opinie na temat projektu można wysłać pod dedykowany adres.

– Do Katowic wjeżdża dziennie średnio 123 tys. pojazdów z rejestracjami z miast ościennych. Liczba miejsc parkingowych w Śródmieściu jest ograniczona, a parkują tu głównie osoby z innych miast. Zależy mi na tym, żeby mieszkańcy Katowic załatwiając sprawy w centrum mieli gdzie zaparkować pojazd i nie musieli szukać miejsca przez kilkanaście minut. Z drugiej strony osoby zamieszkujące centrum również chcą móc parkować samochody pod swoimi domami. Dlatego kilka lat temu podjąłem decyzję o przemodelowaniu polityki parkingowej w mieście. Jej głównym celem jest zachęcenie tysięcy osób przyjeżdżających codziennie do Katowic do pracy z innych miast, by korzystały z komunikacji publicznej i centrów przesiadkowych, jak to się dzieje od lat w wielu krajach Europy Zachodniej – wyjaśnił Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Jednocześnie mieszkańcy centrum, jak i całego miasta będą traktowani w sposób preferencyjny, poprzez abonamenty miesięczne czy też karty mieszkańca strefy płatnego parkowania. Mniejszy ruch w Śródmieściu oznacza także zmniejszenie emisji spalin, hałasu i wzrost bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów – dodał prezydent stolicy Górnego Śląska, która stawia na transport zrównoważony, czyli przyjazny dla pieszych, rowerzystów, pasażerów komunikacji, ale też kierowców.

Katowice chcą zachęcać osoby przyjeżdżających spoza miasta, do korzystania z komunikacji publicznej i centrów przesiadkowych. W ubiegłym roku otwarte zostały dwa duże park and ride w Brynowie i Zawodziu oraz Centrum Przesiadkowe „Sądowa", a od 2018 r. kierowcy mają do dyspozycji Park and Ride w Ligocie.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Polityka taryfowa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony