Partnerzy serwisu:

Katastrofa w Meksyku. Zawaliła się estakada metra

Łukasz Malinowski 04.05.2021

arrow
arrow
Katastrofa w Meksyku. Zawaliła się estakada metra
fot. Protección Civil México
Katastrofa w Meksyku. Zawaliła się estakada metra
Katastrofa w Meksyku. Zawaliła się estakada metra
Katastrofa w Meksyku. Zawaliła się estakada metra
W stolicy Meksyku zawalił się estakada metra linii nr 12. Przejeżdżający nim skład spadł na przejeżdżające dołem, wzdłuż trasy kolei, samochody. W katastrofie zginęło co najmniej 20 osób, a kolejne 70 zostało rannych.
Do zdarzenia doszło w poniedziałek o 22:30 miejscowego czasu na trasie między stacjami Olivos i Tezonco w południowej części stolicy Meksyku. Na nagraniach z monitoringu pokazujących moment zdarzenia wyraźnie widać moment zawalenia się estakady pod składem linii nr 12 oraz to, że pociąg i resztki konstrukcji runęły także na kilka przejeżdżających w pobliżu samochodów.

W katastrofie zginęło (dane z 4 maja) co najmniej 20 osób, a ponad 70 zostało rannych. Ciągle trwa akcja ratunkowa, a władze miasta obawiają się, że poszkodowanych może być więcej.Jak podaje TVN 24, według agencji EFE wiadukt został zbudowany podczas kadencji obecnego szefa MSZ Marcelo Ebrarda jako burmistrza Meksyku (2006-2012). Jak notuje Associated Press, budowie linii 12 metra towarzyszyły "skargi i oskarżenia o nieprawidłowości".

Linia nr 12 została oddana do użytkowania w roku 2012 – dwa lata później, niż planowano. Została oznaczona kolorem złotym i jest jedną z trzech linii w Meksyku, która jest poprowadzona pod ziemią, na estakadach oraz w poziomie ulicy. W ostatnich latach pojawiały się głosy o problemach technicznych, zwłaszcza na odcinku Tláhuac – Atlalilco, poprowadzonym na estakadzie. W ich efekcie zaobserwowano m.in. szybsze zużycie zestawów kołowych i wysokie ryzyko wykolejenia. W okresie od marca 2014 do listopada 2015 fragment trasy został nawet zamknięty w celu dokonania niezbędnych poprawek. W roku 2017 prowadzone były naprawy po wcześniejszym trzęsieniu ziemi.

Linia nr 12 obsługiwana jest składami FE-10 wyprodukowanymi w Hiszpanii przez CAF.

System metra w Meksyku jest drugim największym, po Nowym Jorku, w Ameryce Północnej. Każdego dnia korzysta z niego ponad 4 mln pasażerów.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony