Partnerzy serwisu:

Już ponad 9 lat zintegrowanego transportu z Suchym Lasem

Redakcja/inf. pras. 10.02.2022

Już ponad 9 lat zintegrowanego transportu z Suchym Lasem
fot. ZTM Poznań
Pod koniec stycznia minęło 9 lat od zintegrowania komunikacji autobusowej w gminie Suchy Las z ZTM Poznań. W efekcie nawiązania współpracy, od 28 stycznia 2013 r. pasażerowie linii autobusowych z podpoznańskiej gminy zyskali dostęp do wspólnej taryfy biletowej, biletu Bus-Tramwaj-Kolej oraz do częstszych połączeń. Poniżej historia wspólnego transportu samorządu Poznania i Suchego Lasu.
Dzięki integracji rozwinęła się sieć połączeń, a liniowe autobusy pojawiły się w nowych miejscach. Warto zaznaczyć, że linie autobusowe kursujące na terenie gminy Suchy Las w większości obsługiwane są przez lokalnego przewoźnika - ZKP Suchy Las, którego zajezdnia znajduje się w Chludowie.. Obecnie na terenie gminy Suchy Las funkcjonuje 6 zintegrowanych linii, obsługiwanych przez 21 autobusów. Pokonują one rocznie około 1,2 mln kilometrów.

ZTM Poznań i gminy powiatu poznańskiego od wielu lat konsekwentnie budują system transportu aglomeracyjnego. Zintegrowana komunikacja stanowi ułatwienie dla pasażerów, korzystają bowiem z jednego nośnika biletów okresowych (karta PEKA) i jednej taryfy biletowej. Klienci mają do wyboru możliwość opłacania przejazdów na podstawie biletów okresowych lub z tPortmonetki na karcie PEKA, na podstawie jednorazowych biletów czasowych w formie papierowej lub kasowanych poprzez aplikacje w telefonach komórkowych. Integracja podwyższa także standard komunikacji poprzez korzystną dla pasażerów modyfikację układu linii i rozkładów jazdy.

Zapewnienie atrakcyjnych warunków podróżowania transportem publicznym na obszarze aglomeracji oraz wzmocnienie pozycji komunikacji zbiorowej to cel ZTM Poznań, a integracja transportu publicznego temu sprzyja.

Nowa malownicza trasa

Od 28 stycznia 2013r,. kiedy nastąpiła reorganizacja połączeń na terenie gminy, autobusy ZKP Suchy Las przestały dojeżdżać do Biedruska, którego obsługę przejęło MPK Poznań. W zamian, linię miejską nr 88 do pętli Morasko przekształcono w podmiejską nr 902, której trasę wytyczono nowym, malowniczym szlakiem - przez ul. Meteorytową w Poznaniu (Rezerwat Meteorytów) i Alejową w Suchym Lesie. Komunikację autobusową zyskała również ul. Jelonkowa w Złotnikach (w ramach połączeń linii nr 904). Na terenie Poznania autobusy ZKP przestały kursować do ronda Śródka i ul. Kurpińskiego, a pojawiły się na ul. Mateckiego.

Integracja z Rokietnicą

Po integracji ZTM z gminą Rokietnica, od 1 lipca 2014 r. mieszkańcy gminy Suchy Las zyskali również możliwość korzystania – na podstawie jednolitej taryfy biletowej – z linii nr 832, łączącej Przybrodę i Rokietnicę z osiedlem Sobieskiego (przez Złotkowo, Złotniki, Suchy Las). Natomiast od 1 stycznia 2015 r. –dzięki integracji komunikacji w Murowanej Goślinie w podobny sposób Biedrusko zyskało połączenie z Poznaniem, dzięki linii nr 348 (autobusy MPK Poznań) do Os. Sobieskiego i Murowanej Gośliny

Od 16 marca 2015 r. uruchomiono dodatkową, funkcjonującą w dni robocze linię nr 903, łączącą Os. Sobieskiego z nowo powstałym przystankiem Złotniki/Park Nickel.

Przewrócenie linii nocnej

W styczniu 2017 r., w celu poprawienia punktualności, przetrasowano linię nr 905 na ul. Towarową (dotychczas jeżdżącą ul. Matyi i królowej Jadwigi). Przywrócono również połączenia nocne – od 21 kwietnia uruchomione nocne, weekendowe kursy na linii nr 907, a od nocy z 30 czerwca na 1 lipca połączenie nocne zyskało Biedrusko. Włączono obsługę tej miejscowości do kursu nocnego linii nr 342 (obecnie nr 252), pomiędzy Rondem Śródka a Przebędowem. Zmieniono również przebieg linii nr 904. Od 15 kwietnia autobusy 904 wycofano z ulicy Jelonkowej w Złotnikach. W okresie wakacji, w dni robocze skrócono część kursów linii nr 902 do pętli Morasko.

Kolejne zmiany i udogodnienia

Od 1 października 2018r. uruchomiono wydłużone kursy linii nr 397 do Biedruska, co zapewniło mieszkańcom tej miejscowości dojazd do dworca kolejowego w Bolechowie i możliwość przesiadki na pociąg do Poznania. 3 lutego 2020r. nastąpiła kolejna reorganizacja połączeń autobusowych w gminie Suchy Las w ramach której między innymi wydzielono kursy nocne z linii nr 907. W ten sposób uruchomiono weekendową linię nr 253 łączącą Osiedle Sobieskiego z Chludowem.

Wydłużono również linię nr 901 do nowej pętli Złotniki/Osiedle, a linię nr 903 zlikwidowano, włączając dotychczasowe kursy linii nr 903 do linii nr 901. Dużą zmianą było skrócenie trasy linii nr 905 na terenie Poznania. Autobus przestał dojeżdżać na dworzec Poznań Główny i został przekierowany na dworzec Osiedle Sobieskiego, pojawiły się również wjazdy na przystanek Złotniki/Stacja.

Ostatnią dotychczas wprowadzoną zmianą jest przekierowanie od 1.10.2021 autobusów linii nr 901 przez nowy przystanek Złotniki/Os. Grzybowe PKM, zapewniając dowóz do pociągów regionalnych na wyremontowanej linii kolejowej do Piły.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Integracja biletowa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony