Partnerzy serwisu:

Jutro Dzień bez samochodu

Jakub Madrjas 21.09.2020

Jutro Dzień bez samochodu
fot. ŁKA
Jutro, 22 września obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. Jak co roku w akcję zaangażuje się szereg samorządów - mimo braku dowodów na to, że np. rezygnacja z pobierania opłat za przejazd transportem publicznym cokolwiek daje (oprócz straty finansowej, którą trzeba zasypać z innych źródeł).  
- Komunikacja miejska może być doskonałą alternatywą dla podróży autem. Kto jeszcze nigdy lub już dawno nią nie jechał, niech przekona się na własne oczy - w ten sposób biuro prasowe miasta Warszawy zachęca do wykorzystania Europejskiego Dnia bez Samochodu, który przypada 22 września, na przejazd z komunikacją. Jakie argumenty padają? Otóż zdaniem służ miejskich "W dobrym tonie w dodatku z korzyścią dla środowiska naturalnego będzie zostawienie tego dnia auta w garażu i wybranie się na przejażdżkę transportem publicznym".

Akcja budzi kontrowersje, bo najczęściej oznacza dofinansowanie przejazdów posiadaczom samochodów na podstawie dowodu rejestracyjnego - czyli osobom, które i tak stać na własne auto i raczej nie korzystają z niego z pobudek ekonomicznych. Warto przypomnieć, że badania nie pokazują szczególnych efektów takich akcji jak Dzień Bez Samochodu. Właściciel nawigacji samochodowej Yanosik wyliczył nawet trzy lata temu, że 22 września korki wzrosły. Mimo to, samorządy co roku przeznaczają mnóstwo sił i środków na obchody. Co przygotowano w tym roku? 

Warszawa i Mazowsze

Jak tłumaczą służby Warszawskiego Transportu Publicznego, w obu strefach biletowych podróże będą bezpłatne. "Kto raz spróbuje podróży WTP, ten będzie wiedział, że warto stawiać na komunikację miejską" - czytamy.  Bramki w metrze będą otwarte, a kasowniki w pojazdach wyłączone lub specjalnie oznaczone. Wszystko po to, by kierowcy przed wyjściem z domu odłożyli kluczyki na półkę. Jeśli jednak ktoś z mieszkańców podwarszawskich gmin wyruszy do stolicy samochodem, będzie mógł swój pojazd zostawić tego dnia bezpłatnie na jednym z parkingów P+R - czytamy. 

W akcję włączają się także przewoźnicy kolejowi, którzy podpisali porozumienie o funkcjonowaniu Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD. Tego dnia będzie można bezpłatnie podróżować wszystkimi pociągami uruchamianymi na linii Warszawskiej Kolei Dojazdowej (niezależnie od relacji i czasu podróży – bez konieczności posiadania jakiegokolwiek dokumentu stwierdzającego prawo do odbycia podróży) oraz Kolei Mazowieckich. W tym drugim przypadku można będzie bezpłatnie podróżować na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kam., Drzewica oraz autobusami KM na odcinku Modlin - Lotnisko Modlin.

Trójmiasto i Pomorze

Przez cały dzień będzie można za darmo korzystać z pociągów kursujących na terenie województwa pomorskiego. Wystarczy być właścicielem lub współwłaścicielem samochodu i mieć ze sobą dowód rejestracyjny. Bezpłatne przejazdy będą możliwe wszystkimi pociągami regionalnymi Polregio oraz Szybkiej Kolei Miejskiej. Oferta będzie obowiązywać na terenie całego województwa, tj. pomiędzy stacjami: Sycewice, Słosinko, Czarne, Bukowo Człuchowskie, Smętowo, Prabuty i Stare Pole. Bezpłatne przejazdy obowiązują przez cały dzień.  Bezpłatne w tym dniu będą również przejazdy komunikacją miejską na terenie Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. Oznacza to, że właściciele samochodów będą mogli za darmo jeździć trolejbusami, tramwajami i autobusami w metropolii trójmiejskiej oraz 14 gminach. Podobnie jak w przypadku pociągów, w razie kontroli biletowej należy okazać dowód rejestracyjny pojazdu oraz dokument tożsamości.

ZTM Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

22 września to jeden z dwóch dni w roku, który jest wpisany do taryfy Zarządu Transportu Metropolitalnego jako dzień, kiedy wszyscy kierowcy mogą korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie. Bezpłatny przejazd będzie honorowany na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu, który tego dnia zdecydowaliśmy się zostawić na parkingu.

Poznań

We wtorek (22 września) zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania każdy będzie mógł podróżować na liniach ZTM Poznań za darmo. Warunkiem będzie okazanie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu (jeden dowód – jedna osoba). Na terenie województwa z taką samą ofertą spotkają się, dzięki dofinansowaniu samorządu - pasażerowie Kolei Wielkopolskich i Polregio.

Łódź

Właściciele aut mogą podróżować komunikacją MPK Łódź bezpłatnie. Upoważnia ich do tego dowód rejestracyjny samochodu. Podobnie jest w pociągach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Kraków
 
W Europejski Dzień bez Samochodu, wszyscy pasażerowie odbywający podróż środkami Komunikacji Miejskiej w Krakowie, będą uprawnieni do bezpłatnych przejazdów w strefach biletowych I i II wszystkimi liniami dziennymi i nocnymi publicznego transportu zbiorowego.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony