Partnerzy serwisu:

Jest umowa PKM Katowice z Solarisem na dostawę 5 elektrobusów

Magdalena Romanowska 11.08.2020

Jest umowa PKM Katowice z Solarisem na dostawę 5 elektrobusów
fot. Solaris
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach podpisało umowę z Solaris Bus & Coach na dostawę 5 ekologicznych autobusów przegubowych o napędzie elektrycznym. Nowe pojazdy wjadą na katowickie drogi w lipcu 2021 roku. Wówczas flota autobusów elektrycznych PKM Katowice będzie liczyła 20 pojazdów z takim napędem.
O zaakceptowaniu oferty Solarisa przez PKM Katowice pisaliśmy w czerwcu. W przetargu wystartował jedynie Solaris, który zaproponował dostawy za 15,976 mln zł. Budżet zamawiającego był określony na 15,99 mln zł. Umowę podpisano 4 sierpnia tego roku.

Nowo zakontraktowane przegubowe autobusy elektryczne będą napędzane centralnym silnikiem trakcyjnym o mocy 240 kW. Wszystkie zamówione pojazdy będą wyposażone w zestaw baterii najnowszej generacji Solaris High Energy+, a ich całkowita pojemność to 316,8 kWh. Ładowanie odbywać się będzie przez tzw. pantograf odwrócony – podczas ładowania na znajdujące się na dachu odbieraki mocy opuszczany będzie pantograf zamontowany na maszcie ładowarki stacjonarnej.

Zamówienie nowych elektrycznych autobusów do Katowic jest częścią projektu „Zmniejszenie negatywnego wpływu transportu publicznego na środowisko naturalne i poprawa jakości transportu poprzez zakup nowych ekologicznych autobusów niskopodłogowych”. W jego ramach PKM Katowice nabyło w 2019 roku 25 ekologicznych 12-metrowych pojazdów spełniających normę emisji spalin EURO 6. W tej puli znajdzie się także 10 pojazdów elektrycznych; 5 jednoczłonowych oraz 5 przegubowych, dostawa których nastąpi w roku 2021.

Łącznie w latach 2015-2020 PKM Katowice zakupiło lub zamówiło 135 autobusów. 115 z nich to nowoczesne pojazdy niskoemisyjne, spełniające normę emisji spalin EURO 6, a 20 to jedno i dwuczłonowe autobusy o napędzie elektrycznym.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Autobusy elektryczne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony