Partnerzy serwisu:

Jest ugoda między Olsztynem a FCC Construcción ws. nieudanej budowy tramwaju

Przemysław Farsewicz 10.12.2020

Jest ugoda między Olsztynem a FCC Construcción ws. nieudanej budowy tramwaju
fot. MJ
Cztery lata trwał spór między Olsztynem a hiszpańską firmą FCC Construcción. To właśnie ten wykonawca pierwotnie rozpoczął budowę sieci tramwajowej. Ostatecznie cały projekt dokończyło pięciu innych wykonawców, a miasto zerwało z Hiszpanami umowę, argumentując to opieszałością firmy. Sprawa doczekała się szczęśliwego końca.
FCC Construccion była pierwszym wykonawcą budowy linii tramwajowej w Olsztynie. Miasto wybrało firmę w przetargu w 2011 roku. Hiszpanie zaproponowali, że zaprojektują oraz zrealizują całą inwestycję za około 250 mln zł. Szybko się okazało, że wykonawca działał opieszale, dlatego w sierpniu 2013 roku doszło do zerwania umowy ze strony miasta i zabezpieczenia gwarancji bankowej należytego wykonania w kwocie 24.978.170,90 zł.

Sprawa ostatecznie trafiła do sądu. Obie strony złożyły pozew. Sprawa odszkodowania za niedokończoną budowę linii tramwajowej w Olsztynie przez hiszpańską firmę FCC Construccion ruszyła we wrześniu 2016 roku. Firma zarzucała miastu zwłokę w wykonywaniu obowiązków. Firma wyliczyła, że urzędnicy Olsztyna między innymi działali opieszale podczas zatwierdzania koncepcji projektów wszystkich odcinków tramwajowych. Zażądała od miasta wypłaty odszkodowania w wysokości aż 322 mln zł.

Miasto także złożyło pozew. Powtórny przetarg na dokończenie inwestycji – w wersji z podziałem na pięć niezależnych odcinków – zakończył się wyższymi kwotami za roboty. Dlatego Olsztyn żądał od FCC Construccion odszkodowania w wysokości przynajmniej 37 milionów złotych, które pokryłyby różnicę między ceną zaproponowaną przez Hiszpanów a całkowitym kosztem dokończenia projektu.

Sprawa dobiegła wreszcie końca, a strony zgodziły się na zawarcie 4 grudnia ugody, którą zaakceptował Sąd Okręgowy w Olsztynie. – W sprawie było przesłuchanych bardzo wielu świadków. Po przeanalizowaniu przez naszych prawników oraz strony prawnej ze strony FCC, wynikało, że proces będzie trwał bardzo wiele lat. W związku z tym pojawiła się inicjatywa ze strony FCC. Otrzymaliśmy prośbę o spotkanie, na którym przedstawiono propozycję zawarcia ugody – wyjaśnia Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Dokument wyczerpuje wzajemne roszczenia. W ramach ugody FCC uznało, że gmina była uprawniona do odstąpienia od umowy oraz uzyskania płatności w wysokości prawie 25 mln zł w ramach gwarancji należytego wykonania, a jej pracownicy wykonywali swoje obowiązki w sposób należyty.

Prezydent podkreślił także, że zapisy ugody nakazują firmie FCC Construcción zapłatę Olsztynowi dodatkowej kwoty 2,5 miliona złotych. – Zostanie ona wypłacona po upływie pięciu dni po wydaniu ostatecznego postanowieniu o przyjęciu i zawarciu ugody przez Sąd Okręgowy – wyjaśnia Grzymowicz. Ugoda zamyka wszystkie kwestie umowy Olsztyna z FCC Construcción i rozwiewa wszelkie wątpliwości, która ze stron była winna zaistniałej sytuacji oraz jakie ponosi z tego tytułu konsekwencje finansowe.

Pojawia się więc pytanie, czy Olsztyn nie mógłby zyskać więcej, gdyby doprowadził do końca procesu sądowego. – Do zawarcia ugody została przygotowana bardzo pogłębiona opinia prawna, która analizowała całość postępowania – zarówno jednej, jak i drugiej strony. Wskazywała ona jednoznacznie, że najlepszym rozwiązaniem dla Olsztyna będzie zawarcie tej ugody, w oparciu o warunki, które zostały przed rozjemcą przedstawione – podkreśla prezydent.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony