Partnerzy serwisu:

Brno idzie śladami Ostrawy. Karta płatnicza zamiast biletu

Rafał Dybiński 18.06.2020

Brno idzie śladami Ostrawy. Karta płatnicza zamiast biletu
fot. MJ
Brno będzie kolejnym czeskim miastem, w którym do podróży środkami transportu publicznego wystarczą zbliżeniowe karty płatnicze oraz sygnał dźwiękowy przy wchodzeniu na pokład i wysiadaniu z niego.
Podobna metoda płatności będzie działać w większości pociągów i autobusów w kraju południowomorawskim. Firma transportowa miasta Brna (DPMB) zainwestowała w system 65 milionów koron, z czego około jedna trzecia zostanie pokryta z dotacji. We wszystkich tramwajach, trolejbusach i autobusach pojawiają się nowe urządzenia, które umożliwią bezdotykowy zakup biletu.

- Będzie można tego dokonać zarówno kartą płatniczą, jak i podobnymi środkami płatniczymi, takimi jak telefon komórkowy lub zegarek wyposażony w odpowiednią aplikację płatniczą - wyznał Petr Kratochvil z urzędu miasta Brna.

System będzie działał w taki sam sposób, jak działający już od kilku lat w Ostrawie. Po wejściu na pokład pasażerowie muszą przyłożyć kartę i poczekać na dźwięk, który automatycznie uruchomi bilet godzinowy za 25 czeskich koron. Z biletów jednorazowych w Brnie korzysta regularnie 25 proc. pasażerów, którzy wydają na nie 350 mln czeskich koron rocznie.

- EOC to kompleksowy system, w ramach którego Kraj Południowomorawski od dawna współpracuje z miastem Brno. Wszystkie bilety elektroniczne, jednorazowe lub abonamentowe, regionalne lub w Brnie, będą skoncentrowane w jednym centrum rozliczeniowym transportu KORDIS, skąd będą dystrybuowane wśród przewoźników - wyjaśnił Roman Hanak, zastępca gubernatora kraju południowomorawskiego ds. transportu.

- Ludzie będą mogli kupić elektroniczny bilet subskrypcyjny na każdą podróż po całym kraju południowomorawskim. Naszym celem jest, aby pasażerowie mogli korzystać z karty bankowej w transporcie publicznym i nie musieli zajmować się papierowymi biletami. Jednak zdecydowanie nie chcemy im przeszkadzać. Zawsze można zapłacić za podróż gotówką, ponieważ ludzie byli tak do tej pory przyzwyczajeni - dodał Hanak.

Brno posiada jedenaście linii dziennych tramwajowych o długości 124,4 km. Poza tym podróżni mają do dyspozycji również trzynaście linii trolejbusowych o długości 97,7 km. Nocą działa jedna trasa tramwajowa i trolejbusowa.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony