Partnerzy serwisu:

Jaworzno wprowadza tani bilet dzienny

Jakub Jackiewicz 14.10.2015

Jaworzno wprowadza tani bilet dzienny
wnętrze jaworzyńskiego autobusufot.
PKM Jaworzno wprowadza od 30 listopada 2015 r. zmiany w cenniku opłat na swoich liniach. Bilet 24-godzinny zostanie zastąpiony biletem dziennym, który kosztować będzie tylko 5 zł.
Dotychczasowy bilet 24-godzinny ważny przez dobę od chwili zakupu (u kierowcy lub w automacie biletowym w autobusie) i kosztował 10 zł (ulgowy: 5 zł). Nowy bilet dzienny będzie miał nieco krótszy okres ważności – tylko do godz. 24 w dniu zakupu, ale za to kosztować będzie o połowę mniej. Pasażerowie zapłacą tylko 5 zł (ulgowy: 2,50 zł). Bilet uprawnia do nieograniczonej liczby podróży po całej sieci PKM Jaworzno.

Dla porównania, bilet jednorazowy na przejazd po terenie Jaworzna kosztuje 1,70 zł (jeśli korzystamy z elektronicznej portmonetki i zarejestrujemy wyjście z pojazdu) lub 3 zł (gdy nie zarejestrujemy wyjścia lub kupimy go w autobusie). Nowy bilet dzienny będzie najbardziej atrakcyjny dla pasażerów podróżujących na trasach ponadlokalnych – do Katowic, Sosnowca, czy Chrzanowa. Przejazd jednorazowy z Jaworzna do Katowic kosztuje bowiem 3,60 zł (elektroniczna portmonetka z rejestracją wyjścia) lub 4,60 zł (w innym przypadku), więc już dwa przejazdy (np. tam i z powrotem) będą tańsze z biletem dziennym.

Jednocześnie obniżona została też cena biletu 7-dniowego na okaziciela, który również można nabyć u kierowców lub w automatach biletowych. Będzie kosztował 30 zł (ulgowy: 15 zł). Obecnie trzeba za niego zapłacić 36 zł (ulgowy: 18 zł). Bilet 7-dniowy imienny, kodowany na Jaworznickiej Karcie Miejskiej kosztuje nadal 18 zł (ulgowy: 9 zł) – ceny biletów na karcie nie ulegają bowiem zmianie.

– Wprowadzane rozwiązanie adresujemy szczególnie do osób korzystających z połączeń ponadlokalnych, licząc iż atrakcyjna cena biletu przekona pasażerów do podróży wygodnym autobusem – czytamy w komunikacie PKM Jaworzno.

W województwie śląskim to kolejny przykład wprowadzania niższych cen biletów, które mają zachęcić pasażerów do korzystania z komunikacji miejskiej. W Tychach za 1,50 zł możemy podróżować autobusem lub trolejbusem przez 5 minut, a w Rybniku za 1,40 zł można przejechać dwa przystanki na terenie miasta. Największy organizator w regionie, KZK GOP, dopiero planuje zmiany w taryfie, jednak nie aż tak rewolucyjne. Od 2016 roku ma być uruchomiona taryfa odległościowa dla korzystających ze Śląskiej Karty Usług Publicznych. Przejazd na odległość do 1 km ma kosztować 2,20 zł.Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony