Partnerzy serwisu:

Jaworzno: Pierwsze elektrobusy z nowej dostawy

Redakcja 30.11.2020

arrow
arrow
Jaworzno: Pierwsze elektrobusy z nowej dostawy
fot. Adrian Słupski / PKM Jaworzno
Jaworzno: Pierwsze elektrobusy z nowej dostawy
Jaworzno: Pierwsze elektrobusy z nowej dostawy
Jaworzno: Pierwsze elektrobusy z nowej dostawy
W zeszłym tygodniu do zajezdni PKM dostarczony został pierwszy pojazd z kolejnej zamówionej partii 20 autobusów elektrycznych. Przewoźnik zapowiada dalsze zakupy elektrobusów.
W ramach projektu związanego z zakupem elektrycznego taboru autobusowego wraz z systemem inteligentnego zarządzania flotą pojazdów w najbliższym czasie firma Solaris Bus & Coach dostarczy w sumie pięć autobusów klasy MIDI o długości 8,9 metra oraz 15 sztuk pojazdów klasy MAXI o długości 12 metrów. Pojazdy krótsze producent wycenił na 12,288 mln zł brutto, a 12-metrowe na 41,513 mln zł brutto. Zakup jest dofinansowany ze środków unijnych.

Wszystkie autobusy posiadają klimatyzację, gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych, Wi-Fi, monitoring, system audiowizualnej informacji pasażerskiej oraz liczne ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Nowy tabor wyróżniać będą m. in. tablice rejestracyjne z zielonym tłem oraz zewnętrzne wyświetlacze informacji pasażerskiej z diodami w kolorze białym zamiast pomarańczowego.

W mieście rozbudowana zostanie także infrastruktura do ładowania elektrobusów. W zajezdni zamontowanych zostanie 10 ładowarek typu plug-in, a stacje pantografowe pojawią się dodatkowo na przystankach Łubowiec Pętla, Podłęże Osiedle i Krakowska Pętla. Dzięki temu zeroemisyjne i ciche pojazdy będą mogły w większym stopniu obsługiwać m. in. kursy linii 312, 314, 319 i 350.

Docelowo, gmina wraz z PKM Jaworzno zakupią – w dwóch projektach dofinansowanych środkami zewnętrznymi – łącznie 26 nowych autobusów wraz z niezbędna infrastrukturą. Warto dodać, że dotychczas eksploatowane przez PKM autobusy elektryczne pokonały już w sumie ponad 7 mln kilometrów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Autobusy elektryczne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony