Partnerzy serwisu:

Jaki będzie węzeł Gdynia Karwiny

Witold Urbanowicz 11.08.2016

Jaki będzie węzeł Gdynia Karwiny
wiz. PKM
W najbliższych latach w Gdyni mają powstać dodatkowe przystanki w ramach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Gdynia już teraz myśli o realizacji węzłów przesiadkowych. Przy przystanku Karwiny powstać mają m.in. parking, pętla autobusowo-trolejbusowa, a układ drogowy ma zostać przebudowany wraz z wytyczeniem nowych buspasów.
Linia kolejowa nr 201 Gdynia – Kościerzyna, która jest w gestii PKP PLK, zostanie wyposażona w nowe przystanki w ramach systemu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – Gdynia Karwiny i Stadion. Powstaną one do 2017 r.

Gdynia zleciła Transprojektowi Gdańskiemu wykonanie za 6,9 mln zł dokumentacji projektowej dla węzła integracyjnego Gdynia Karwiny. W założeniach przyszła inwestycja zostanie podzielona na trzy etapy. W pierwszym przewidziano budowę parkingu wielopoziomowego, z dwiema podziemnymi kondygnacjami, na minimum 250 samochodów. Założono też min. 50 miejsc dla rowerów. Wjazd na parking miałby odbywać się od strony ul. Korzennej. W rejonie węzła miałaby powstać pętla autobusowo-tramwajowa z zapleczem socjalnym. Przyjęto w założeniach od 4 do 6 stanowisk na postój wyrównawczy. Co najmniej dwa z nich miałyby umożliwiać ładowanie trolejbusów z zasilaniem bateryjnym. Nad pętlą miałaby zostać rozwieszona sieć trakcyjna, która byłaby połączona z ul. Wielkopolską. Ponadto na skrzyżowaniu Wielkopolskiej, Korzennej i Nowodworcowej miałby powstać tor do zawracania trolejbusów od strony centrum.

Znacznie rozbudowany miałby być układ drogowy. Założono przebudowę skrzyżowania ulic Wielkopolskiej, Strzelców i Sopockiej oraz Wielkopolskiej, Nowodworcowej i Korzennej, a także przebudowę wlotów ul. Gabrieli Zapolskiej i Małe Karwiny na skrzyżowaniu z ul. Wielkopolską. Wielkopolska w kierunku centrum miałaby zostać rozbudowana o dodatkowy buspas między przystankiem Racławicka i Buraczana wraz z pasem ruchu do skrętu w lewo z ul. Wielkopolskiej w ul. Starodworcową. Buspas miałby też pojawić się w ciągu Chwaszczyńskiej i Wielkopolskiej od Górniczej do Przystanku w rejonie tunelu pod Wielkopolską. Nowowiczlińska (kierunek do centrum) również miałaby zostać uzupełniona o dodatkowy pas ruchu usprawniający funkcjonowanie komunikacji zbiorowej, na odcinku od Obwodnicy Trójmiasta do ul. Chwaszczyńskiej (na odcinku niekolidującym z planowaną budową drogi ekspresowej S6). Założono budowę tunelu pod ul. Wielkopolską, usytuowanego na wschód od skrzyżowania z ul. Sopocką, stanowiącego bezkolizyjne powiązanie komunikacji pieszej i rowerowej z przystankiem PKM Gdynia Karwiny. Ponadto miałaby zostać rozbudowana ul. Strzelców, przy której miałaby powstać pętla autobusowa. Oprócz tego wytyczone zostałyby oczywiście drogi rowerowe.

Drugi etap zakłada rozbudowę Sopockiej wraz ze skrzyżowaniem ulic Sopockiej i Wzgórze Bernadowo. Trzeci natomiast obejmuje przebudowę skrzyżowania ulic Wielkopolskiej, Racławickiej i Parkowej, budowę ul. Racławickiej na odcinku od ul. Wielkopolskiej do granicy lasu, bus-pasa po południowej stronie ul. Wielkopolskiej na odcinku od planowanego tunelu pod ul. Wielkopolską do ul. Parkowej, a także po północnej stronie ul. Wielkopolskiej na odcinku od ul. Grażyny do przystanku „Racławicka” oraz budowę dodatkowej jezdni po północnej stronie ul. Wielkopolskiej, stanowiącej dojazd do planowanej i istniejącej zabudowy, na odcinku od ul. Racławickiej do włączenia w drogę realizowaną przez dewelopera (okolice wjazdu na stację paliw).


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pomorska Kolej Metropolitalna
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony