Partnerzy serwisu:

Jak wygląda dzień bez samochodu w Poznaniu i Wielkopolsce?

Jakub Rösler 22.09.2021

Jak wygląda dzień bez samochodu w Poznaniu i Wielkopolsce?
fot. Jakub Rösler
Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W środę, 22 września, w związku z Dniem bez Samochodu, każdy może podróżować na liniach ZTM Poznań za darmo. Wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu. Również bez biletu pojadą pasażerowie lokalnych pociągów do granicy województwa. Bez opłat będzie można wypożyczyć także rower miejski.
– Przez cały rok zachęcamy do korzystania i łączenia różnych form transportu, bo to najbardziej efektywny sposób przemieszczania się po mieście. W Dniu bez Samochodu tradycyjnie można się w Poznaniu za darmo poruszać autobusami i tramwajami na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Zależy nam, aby to właśnie kierowcy częściej przesiadali się na transport publiczny, bo każdy pozostawiony na parkingu samochód ma pozytywny wpływ na zmniejszenie ruchu, a zatem i smogu czy hałasu w mieście. Zgodnie z hasłem tegorocznego Tygodnia Zrównoważonego Transportu korzystanie ze zrównoważonej mobilności to dbanie o zdrowie swoje, ale też innych. To szczególnie ważne w obecnych czasach  – dodaje prezydent.

Od czwartku, 16 września, trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jednym z głównych tematów tegorocznej edycji jest zdrowie psychiczne. Dobrze funkcjonujący transport może znacząco wpływać na stan zdrowia psychicznego i samopoczucie. Z badań wynika, że dojazdy trwające od 60 do 90 minut mają najbardziej negatywny wpływ na samopoczucie. Z kolei jazda na rowerze i spacery nie tylko poprawiają zdrowie fizyczne, ale są również niezwykle korzystne dla umysłu, ponieważ poprawiają przepływ krwi, uwalniają endorfiny i zmniejszają ogólny poziom stresu. Nawet 30 minut podróży piechotą lub rowerem dziennie może przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego. Ryzyko zachorowania na depresję u osób aktywnych fizycznie jest mniejsze nawet o 30 proc.

Celem akcji jest promocja ekologii, bezpieczeństwa i zrównoważonej mobilności. Od 20 lat tysiące instytucji, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych i miast bierze udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu, zachęcając do zmiany przyzwyczajeń mieszkańców.

Dzień bez Samochodu i darmowe podróże pociągiem

W środę (22 września) zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania każdy może podróżować na liniach ZTM Poznań za darmo. Warunkiem będzie okazanie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu (jeden dowód - jedna osoba).

Wspólnie z Poznaniem zrównoważony transport będzie promować samorząd Województwa Wielkopolskiego. Kampania w tym roku jest również ściśle powiązana z Europejskim Rokiem Kolei 2021. Poznań już od kilku lat aktywnie współpracuje z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego oraz spółkami Koleje Wielkopolskie i REGIO w celu zachęcenia do przesiadki z samochodu nie tylko na tramwaj lub autobus, lecz także na pociąg. W 2012 r. oba samorządy wprowadziły cieszący się dużym powodzeniem Bilet Bus-Tramwaj-Kolej, który jest systematycznie udoskonalany. Współpracują także przy projekcie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Z okazji Dnia bez Samochodu na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego auta będzie można podróżować pociągami Kolei Wielkopolskich oraz POLREGIO i przesiąść się na transport ZTM. Darmowy transport będzie obowiązywał w pociągach regionalnych do granicy województwa wielkopolskiego.

UWAGA! Osoby chcące podróżować pociągami KW i POLREGIO w dłuższych relacjach, tj. przekraczających granice województwa, będą zobowiązane do pokrycia kosztów przejazdu pociągiem wg taryfy przewozowej danego przewoźnika na długości od granicy województwa do miejsca docelowego położonego na terenie innego województwa lub odwrotnie. Jeden dowód rejestracyjny auta uprawnia do darmowego przejazdu jedną osobę.

Darmowy rower miejski

Do obchodów ETZT 2021 aktywnie włączył się także operator Poznańskiego Roweru Miejskiego - firma Nextbike. Z okazji Dnia bez Samochodu - 22 września - każdy użytkownik PRM będzie mógł wypożyczyć go przez godzinę za darmo. Promocja będzie dotyczyła wszystkich użytkowników PRM - zarówno posiadaczy biletów okresowych na karcie PEKA, jak i tych, którzy takiego biletu w momencie wypożyczania roweru nie mają.

Od początku trwania ETZT 2021 pracownicy Strefy Płatnego Parkowania Zarządu Dróg Miejskich wkładali za wycieraczki samochodów zaparkowanych w strefie ulotki mające zachęcić kierowców do skorzystania z możliwości darmowych przejazdów na liniach ZTM na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu w dniu 22 września. To wspólna akcja Zarządu Transportu Miejskiego i Zarządu Dróg Miejskich, mająca na celu poinformowanie zmotoryzowanych, żeby spróbowali podróży transportem publicznym. Mamy nadzieję, że raz próbując, wielu kierowców zostanie z komunikacją zbiorową na dłużej.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Bezpłatna komunikacja
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony