Partnerzy serwisu:

Jak ma wyglądać rządowe wsparcie dla samorządów

Elżbieta Pałys 24.07.2020

Jak ma wyglądać rządowe wsparcie dla samorządów
fot. pixabay.com/pl
Najpóźniej we wrześniu do samorządów ma trafić część środków w ramach rządowego wsparcia dla samorządów. Chodzi o pomoc związaną z ubytkiem w lokalnych budżetach związanych z Covid-19. W sumie przekazanych ma być 12 mld zł. Połowę środków – na konkretne inwestycje – podzieli premier – wynika z projektu uchwały rządu w tej sprawie.
Skutki ekonomiczne walki z koronawirusem w istotny sposób dotknęły samorządy. Lokalne budżety ucierpiały z powodu mniejszych wpływów z udziału w podatkach PIT i CIT, ubytkach związanych np. z mniejszej sprzedaży biletów w komunikacji miejskiej, ulg udzielanych przedsiębiorcom, czy dodatkowych wydatków związanych z opieką zdrowotną, zabezpieczeniami sanitarnymi itp. Wiele jednostek zapowiedziało, że stoi przed koniecznością drastycznych cięć, które dotkną m.in. inwestycje.

Rząd w związku z tą sytuacją obiecał samorządom wsparcie. Uchwała w tej sprawie ma być przyjęta przed końcem III kwartału.

Zgodnie z projektem uchwały, na pomoc dla samorządów rząd chce przeznaczyć w sumie 12 mld zł. Mają one być podzielone na trzy pule: pierwsza - 5 mld zł dla gmin i miast na prawach powiatu, druga pula to 1 mld zł dla powiatów niebędących miastami na prawach powiatu.

Środki w ramach pierwszej i drugiej puli mają być rozdzielone w oparciu o regułę uwzględniającą planowane na 2020 r. wydatki majątkowe poszczególnych jednostek oraz poziom zamożności jednostek mierzony dochodami ogółem per capita pomniejszonymi o wpływ tzw. janosikowego. W ich podziale będą pośredniczyć wojewodowie, a na konta samorządów pieniądze mają trafić najpóźniej we wrześniu.

Trzecie pula – pozostałe 6 mld zł ma być rozdysponowana przez Premiera i będzie dzielona na konkretne inwestycje proponowane przez samorządy. W tym przypadku będą organizowane nabory, dla których terminy zostaną określone w ogłoszeniach.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport